A-pic
pompy ciepła
apic innowacyjne i inteligentne rozwiązania grzewcze

POMPA CIEPŁA KOSZT

2017/02/27 11:55

Pompa ciepła – koszt zakupu i instalacji

Instalacja grzewcza w domu to bardzo ważny element całego budynku. Od rodzaju zainstalowanych urządzeń będzie zależał późniejszy koszt ogrzewania mieszkania, a także warunki panujące w domu. Decyzja na temat tej inwestycji powinna być dokładnie przemyślana – należy zatem wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii.

Potrzeby, możliwości i koszt – czyli jak wybrać system grzewczy

  1. Wielkość budynku – wybór systemu grzewczego będzie w dużym stopniu zależał od tego, jak dużą przestrzeń musimy ogrzać oraz do jak wielu pomieszczeń musimy dostarczyć ciepłą wodę użytkową. Na tej podstawie zdecydujemy o sposobie ogrzewania domu, o mocy zainstalowanych urządzeń itd.
  2. Zapotrzebowanie rodziny na ciepło i CWU – ilość członków rodziny, ich zwyczaje, styl życia, sposób korzystania z pomieszczeń i z wody – wszystkie te kwestie także należy uwzględnić, by dobrać najtrafniejsze rozwiązanie.
  3. Właściwości terenu – które determinują techniczne możliwości zastosowania określonego systemu grzewczego. Np. dla zastosowania gruntowych pomp ciepła powierzchnia działki musi być duża i pozbawiona bujnej roślinności. Dla wodnych pomp ciepła z kolei znaczenie będzie miała jakość wody na określonym terenie oraz wydajność studni.
  4. Koszt zakupu i instalacji – czyli nasze możliwości finansowe. Należy wziąć pod uwagę zarówno cenę samej instalacji, jak i koszty ogrzewania domu z jej użyciem. Jeśli interesuje nas pompa ciepła, koszt zakupu będzie wyższy niż przy inwestycji np. w piec na pellet. Ale czy koszt późniejszej eksploatacji nie będzie niższy? Właśnie na takie pytania należy sobie odpowiedzieć.


Pompa ciepła – rozwiązanie dla Twojego domu

Po rozważeniu wszystkich tych kwestii bardzo często okazuje się, że wybranym produktem jest właśnie pompa ciepła. Ma bardzo wiele zalet – przede wszystkim pozwala na wykorzystanie naturalnych źródeł energii, co nie tylko obniża koszt ogrzewania budynku, ale także jest rozwiązaniem ekologicznym.

W tym przypadku jednak rozważania się nie kończą, ponieważ istnieje wiele rodzajów pomp ciepła – wykorzystują one różne źródła energii, działają w zróżnicowany sposób, inny jest także koszt ich zakupu i instalacji. W zależności od tego, z jakiego otoczenia urządzenie pobiera energię cieplną, wyróżnić można:

  • gruntową pompę ciepła,
  • wodną pompę ciepła,
  • powietrzną pompę ciepła.

Wybór konkretnego rodzaju wiąże się z koniecznością przeprowadzenia podobnej analizy, co powyżej – a zatem uwzględnienia potrzeb rodziny, możliwości finansowych oraz możliwości technicznych związanych z terenem, na którym zainstalowane ma być urządzenie.