A-pic
pompy ciepła
apic innowacyjne i inteligentne rozwiązania grzewcze

POMPY CIEPŁA MONTAŻ

2017/02/27 12:02

Dlaczego poszukując systemu grzewczego dla budynku warto zainteresować się montażem pompy ciepła? I czy większy koszt inwestycji znaczy to samo co większe wydatki?

Systemy ogrzewania budynków dobiera się zazwyczaj pod kątem ich opłacalności – każdy chciałby przecież za ogrzewanie płacić możliwie jak najmniej. Nie we wszystkich przypadkach jednak możliwa jest realizacja tego najbardziej wydajnego i ekonomicznego rozwiązania. Dlaczego? Niekiedy nie pozwalają na to warunki techniczne, a w innych przypadkach finansowe – bo instalacja oszczędnych systemów grzewczych bywa często większą inwestycją. I choć w późniejszym użytkowaniu koszt montażu się zwraca w postaci obniżonych rachunków za energię, to nie każdy chce – lub może – na taki jednorazowy wydatek sobie pozwolić. Jednak zawsze kiedy jest taka możliwość, warto się na niego zdecydować. Dlaczego? Dlatego, że choć pozornie płacimy więcej, na dłuższą metę oszczędzamy – czyli znacznie więcej zyskujemy.


Ile kosztuje montaż pompy ciepła?


To zależy od kilku czynników – rodzaju pompy (wyboru dolnego źródła), konkretnego modelu urządzenia, warunków technicznych (ukształtowania terenu), mocy grzewczej pompy (dobranej do potrzeb budynku) itd. Sam zakup pompy ciepła to koszt od kilku do kilkunastu tysięcy złotych (w zależności od jej rodzaju). Dużą część wydatku stanowi jednak sam montaż pompy ciepła, ponieważ wiąże się z kilkoma przedsięwzięciami – np. w przypadku pompy typu woda-woda należy wykonać dwie studnie, w przypadku pompy glikol-woda umieścić w gruncie kolektory itd. Dokładna wycena projektu przygotowywana jest indywidualnie dla każdego klienta. Warto jednak potraktować ten koszt jako inwestycję, gdyż oszczędności płynące z zastosowania takiego systemu grzewczego z czasem zwrócą koszty zakupu i montażu i zaczną przynosić zauważalne korzyści. Koszty ogrzewania z wykorzystaniem poszczególnych systemów można zresztą łatwo wyliczyć przy użyciu dostępnego na naszej stronie kalkulatora.


Jak zmniejszyć koszt montażu pompy ciepła?


Warto też pamiętać o tym, że istnieją skuteczne sposoby zmniejszania kosztu takiej inwestycji. Jest to np. możliwość uzyskania dofinansowania na montaż systemu grzewczego wykorzystującego odnawialne źródła energii – czyli właśnie pompy ciepła. Można się ubiegać o dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub o premię termomodernizacyjną z Banku Gospodarki Krajowej lub z Banku Ochrony Środowiska. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na naszej stronie, a także podczas osobistego kontaktu z naszą firmą.