A-pic
pompy ciepła
apic innowacyjne i inteligentne rozwiązania grzewcze

Chłodzenie za pomocą pompy ciepła

2021/03/22 14:26

Na temat tego, że pompa ciepła to ekologiczne i tanie w eksploatacji źródło ciepła, pisaliśmy nie raz. O tym systemie grzewczym słyszał już niemal każdy – i dzięki temu coraz więcej osób świadomie się na niego decyduje. Nie wszyscy jednak wiedzą, że za pomocą pompy ciepła możliwe jest także chłodzenie. Krótko mówiąc – jest to idealne rozwiązanie i na zimę, i na lato! W ofercie A-PIC znaleźć można pompy ciepła z chłodzeniem aktywnym i pasywnym. Czym się różnią te dwie „czynności”? Wyjaśniamy w artykule poniżej!

Pompa ciepła – chłodzenie pasywne

Chłodzenie pasywne to wykorzystywanie jedynie ciepła (chłodu) zgromadzonego w dolnym źródle. Właśnie z tego względu zwie się je również chłodzeniem naturalnym – jest możliwe przy gruntownych i wodnych pompa ciepła (i co więcej - nie używa sprężarki przy tym). Mówiąc prościej – chłodzenie pasywne to minimalny nakład energetyczny – tutaj wykorzystywany jest fakt, że latem temperatura gruntu jest znacznie niższa od tej panującej w pomieszczeniach. Właśnie dzięki temu pompa ciepła jest wstanie za pomocą takiego chłodzenia utrzymać temperaturę w budynku ok. 4-5°C niższą niż zewnętrzna. Warto tutaj także dodać, że największa stabilnością temperaturową cechują się zazwyczaj układy woda-woda.

Pompa ciepła – chłodzenie aktywne

W chłodzeniu aktywnym wykorzystywany jest sprężarkowy obieg termodynamiczny pompy ciepła, najczęściej spotykany w układach klimatyzacyjnych. Ponieważ nieodłączną cechą tego typu chłodzenia jest praca sprężarki (tak jak w typowej klimatyzacji), jest on nazywany także dynamicznym. Ma on nieco przewagi nad pasywnym chłodzeniem - temperatury jakie można osiągnąć na zasilaniu są kształtowane dowolnie i mogą się wahać w przedziale 4-8 °C.

Pompa ciepła - wybór odbiornika ciepła

Wybór odbiornika ciepła (chłodu) to rzecz podstawowa zarówno przy chłodzeniu pasywnym, jak i aktywnym. Przy chłodzeniu pasywnym, z racji relatywnie wysokich temperatur, często wykorzystuje się jako wymiennik ciepła instalację ogrzewania podłogowego. Trzeba jednak zapewnić wtedy takie sterowanie temperaturą zasilania, aby temperatura ‚ poziomych (stropów, podłóg). Kolejną, problematyczną sprawą jest kwestia dyskomfortu cieplnego. Trzeba pamiętać, że temperatura podłogi przy chłodzeniu pasywnym jest niższa od otaczającego powietrza i dużo niższa od temperatury ciała człowieka.

Idealnym rozwiązaniem problemu wyboru odbiornika ciepła dla instalacji pompy ciepła pracującej z opcją chłodzenia (pasywnego lub aktywnego) są klimakonwektory. Są to wymienniki ciepła wyglądem przypominające jednostkę wewnętrzną klimatyzatora dla przypadkowi montażu ściennego/podsufitowego, lub przypominające grzejnik w przypadkach montażu przypodłogowego.


Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą produktów i usług firmy A-PIC!