A-pic
pompy ciepła
apic innowacyjne i inteligentne rozwiązania grzewcze

Pompa ciepła: ekologiczny sposób pozyskiwania energii

2021/02/25 13:44

Dbanie o środowisko to niezwykle ważna kwestia, dlatego pozyskiwanie energii w ekologiczny króluje w obecnych trendach nowoczesnego budownictwa. Na rynku pojawiają się coraz więcej bezpiecznych dla natury rozwiązań – między innymi w zakresie pozyskiwania surowców wtórnych. Doskonałym przykładem są tutaj pompy ciepła, które są najprawdziwszą rewolucją w zakresie ogrzewania! Co warto wiedzieć o pompach ciepła? Gdzie można otrzymać najciekawsze ich modele? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule!

Pompy ciepła – ekologiczne rozwiązanie

Zainstalowanie pompy ciepła zdecydowanie warto wziąć pod uwagę – szczególnie, gdy dopiero planujemy budowę domu. Sposób ich działania jest prosty - pompa pobiera odnawialną energię i wykorzystuje ją na ogrzewanie domu. To korzyść zarówno dla nas (duża oszczędność), jak i dla środowiska! Ponadto, pompy ciepła są różnorodne i oferują wiele możliwości. Najłatwiej wyróżnić tutaj trzy różne typy:

  • pompy ciepła, które pobierają energię z gruntu;
  • pompy ciepła pobierające energię z wody;
  • powietrzne pompy cieplne.


Najpopularniejszym rozwiązaniem są ostatnie urządzenia, ponieważ nie wymagają dodatkowych inwestycji. Pompy ciepła gruntowe – poza zainstalowaniem urządzenia – wymagają także zamontowania kolektora podziemnego lub sond pionowych, a wodne sprawdzą się jedynie w przypadku posesji postawionych na gruncie o sporej zawartości i łatwym dostępie do wody.

Zobacz także: Pompa ciepła czy piec na pellet? Co wybrać?

Pompa ciepła = oszczędność

Instalacja pompy ciepła wiąże się ze sporymi kosztami na sam początek, jednak jest to jednorazowy wydatek, a zamontowanie tego urządzenia szybko się zwraca. Dzięki tym urządzeniom można rachunki zmniejszyć do minimum, a na dodatek nie przejmować się rozmaitym paliwem – węglem czy kosztami gazu. Krótko mówiąc – to rozwiązanie łączy możliwość zaoszczędzenia z dbaniem o środowisko, bo wykorzystanie pompy ciepła może całkowicie odjąć konieczność zużycia energii pierwotnej!

Warto także wiedzieć, że pompy ciepła charakteryzują się niezwykle niską podatnością na awarię – niezależnie od typu oraz intensywności eksploatacji. I – jak wspomnieliśmy powyżej – zainwestowanie w to rozwiązanie szybko zwraca się w postaci malutkich rachunków za ogrzewanie. Instalacja pompy ciepła to ekologiczny sposób pozyskiwania energii zarówno dla nowych budynków, jak i modernizowanych!

Zobacz także: Pompa ciepła w starym domu - czy to ma sens?

Pompy ciepła to bez wątpienia najbardziej ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie w kwestii ogrzewania domu. Dzięki nim dbamy zarówno o dobro środowiska naturalnego, jak i własne oszczędności. Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie pomp ciepła – koniecznie skontaktuj się z nami! Z przyjemnością odpowiemy na Twoje wątpliwości i pomożemy w wyborze najlepszej pompy ciepła dla danej inwestycji. Zapraszamy!