Blog

Czynnik chłodniczy w pompie ciepła

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o czynnikach chłodniczych, ale bałeś się zapytać 😉

Nie ma chłodzenia bez czynnika chłodniczego! To dla nas, jako producenta pomp ciepła, rzecz oczywista, jednak wcale nie musi być oczywista dla tych, którzy się tym na co dzień nie zajmują. Z tego względu postanowiliśmy przybliżyć Wam nieco ten temat. Czym jest czynnik chłodniczy? Jakie czynniki stosuje się w pompach ciepła? I co na ten temat ma do powiedzenia Unia Europejska? Tego dowiecie się z niniejszego wpisu. Zapraszamy do lektury!

Czynnik chłodniczy – co to takiego?

Czynnik chłodniczy, zwany inaczej chłodziwem lub ziębnikiem, to element pompy ciepła, który bierze udział w zachodzącej w niej wymianie ciepła. Jeśli chcielibyśmy porównać pompę ciepła do ludzkiego organizmu, sprężarka byłaby sercem, zaś czynnik chłodniczy pełniłby rolę krwi, która krążąc w układzie spręża się i rozpręża, przyjmując i oddając ciepło. Jak to się odbywa? Pod wpływem niskiego ciśnienia i niskiej temperatury, czynnik chłodniczy wrze i pobiera ciepło, które potem oddaje podczas skraplania przy wysokim ciśnieniu i wyższej temperaturze. I właśnie dzięki temu w mieszkaniu jest przyjemnie chłodno, kiedy za oknem leje się żar z nieba 🙂

Czynniki chłodnicze w świetle prawa

Rynek czynników chłodniczych jest dość spory, jednak w ostatnich latach zdecydowanie zmierza w stronę bardziej ekologicznych rozwiązań. Jest to zasługa Unii Europejskiej, która jasno wytyczyła ten kierunek w swoich dyrektywach mających na celu ograniczenie stosowania czynników mających wpływ na efekt cieplarniany. Zgodnie z nimi następować będzie systematyczne zmniejszanie dostępności tzw. f-gazów, czyli m.in. gazów z grupy HFC, takich jak R134a czy R410A. Do 2029 roku ich zużycie ma się zmniejszyć o ok. 80% w stosunku do punktu wyjścia. Sytuacja ta wymusza na producentach pomp ciepła szukanie alternatyw. Tych na szczęście jednak nie brakuje.

Ekologiczne czynniki chłodnicze w pompach ciepła
  

Jednym z najpopularniejszych czynników chłodniczych znanych ze swojej przyjazności dla środowiska jest R32. Ciekawostką może być fakt, iż jest on częścią powszechnie stosowanego R410A, ma jednak nad nim przewagę polegającą m.in. na tym, że:

  • w mniejszym stopniu przyczynia się do powstania efektu cieplarnianego,
  • jest tańszy,
  • ma mniejszą objętość, co pozwala zmniejszyć rozmiar wymiennika ciepła oraz innych części pompy ciepła,
  • charakteryzuje się wyższą sprawnością – przy niskich temperaturach na zewnątrz ma nawet o 20% wyższą efektywność.

Warto podkreślić, że choć czynnik R410A wciąż jest popularny, to w związku z jego malejącymi zasobami oraz unijnymi obostrzeniami, jego cena będzie stale rosnąć. Oznacza to, że producenci pomp ciepła będą częściej stawiać na alternatywy.

Wśród alternatywnych czynników chłodniczych na wyróżnienie zasługuje naturalny czynnik, jakim jest R290. Podobnie jak R32 charakteryzuje się wysoką sprawnością – przy tych samych parametrach działania urządzenia, posiada efektywność o 20% wyższą niż inne czynniki. Poza tym R290:

  • nie wpływa na niszczenie warstwy ozonowej,
  • nie przyczynia się do powstania efektu cieplarnianego,
  • wyróżnia się bardzo dobrymi właściwościami termodynamicznymi.

Alternatywą dla f-gazów jest również dwutlenek węgla, czyli R744, który świetnie sprawdza się jako czynnik chłodniczy, ponieważ wyróżnia się świetnymi parametrami wydajnościowymi. To rozwiązanie ma jednak swoje wady – problemem może być ciśnienie, które może sprawić kłopot w eksploatacji i bieżącym serwisie. Nie bez znaczenia jest również wysoki koszt rozwiązania, który wynika z tego, że producenci są zmuszeni do tworzenia urządzenia od zera. Nie jest wykluczone, że z uwagi na przyjazność dla środowiska, inwestorzy mimo wszystko będą sięgać po ten czynnik chłodniczy coraz częściej.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozwiązania, jakim są pompy ciepła? Masz pytanie dotyczące tego rozwiązania lub chciałbyś je wdrożyć w swoim domu? Skontaktuj się z nami, a odpowiemy na wszystkie Twoje wątpliwości i pomożemy wybrać optymalne rozwiązanie dla Twoich potrzeb.