Blog

Hałas pompy ciepła – jak go zmniejszyć?

Powietrzna pompa ciepła kontra hałas – jak wybrać urządzenie, które nie doprowadzi Cię do szału i nie skonfliktuje z sąsiadami?

Powietrzne pompy ciepła to najprostsze w montażu i najtańsze spośród wszystkich pomp ciepła rozwiązanie, w związku z czym cieszy się stosunkowo dużą popularnością. Nie bez znaczenia jest również fakt, że uzyskanie dotacji na jej zakup i montaż jest coraz łatwiejsze. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to rozwiązanie wolne od wad. Jednym z największych minusów powietrznych pomp ciepła jest generowanie przez nie hałasu. Co prawda nie jest to hałas na miarę młota pneumatycznego, jednak nie jest to również śpiew skowronka o poranku. Ogólnie rzecz biorąc, urządzenia tego typu generują dźwięk na poziomie 40-60 dB, który może być dokuczliwy dla zarówno dla domowników, jak i dla sąsiadów, jeśli jednostka zewnętrzna zostanie nieodpowiednio ulokowana. Co zatem zrobić, żeby zminimalizować ryzyko hałasu? O czym pamiętać przy wyborze i montażu pompy ciepła? O tym w naszym najnowszym wpisie.

Cicha pompa ciepła, czyli jaka?

Jak wybrać pompę ciepła, która nie doprowadzi nas do szału i nie zrujnuje naszych relacji z sąsiadami? Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, producenci pomp ciepła są zobowiązani do umieszczania na urządzeniach etykiet energetycznych, które zawierają informacje o mocy akustycznej, czyli o hałasie, jakie urządzenie generuje w miejscu ulokowania. Należy jednak pamiętać, że jest to wartość znamionowa, co oznacza, że nie ukazuje wartości maksymalnej, jaką może przyjąć hałas.

Czym zatem kierować się, wybierając pompę ciepła? Zacznijmy od tego, że źródłem hałasu w pompie ciepła są takie jej elementy, jak: sprężarka, wentylator i parownik. By zmniejszyć poziom emitowanego przez urządzenie hałasu, producenci pomp ciepła coraz częściej wyposażają je w sprężarki inwerterowe, które obniżają prędkość obrotową, wpływając tym samym na cichszą pracę. Dodatkowym udogodnieniem jest umieszczenie sprężarki w specjalnej obudowie z użyciem wibroizolatorów, co dodatkowo tłumi generowane przez nią dźwięki. Wybierając pompę ciepła, warto również zwrócić uwagę na wentylatory i parowniki – najcichsze na rynku urządzenia wyposażone w parowniki o dużych rozmiarach, a także w duże wentylatory o większych rozmiarach i niskich obrotach.

Jak wybrać miejsce na pompę ciepła?

Planując ulokowanie jednostki zewnętrznej pompy ciepła, warto pamiętać o jednej bardzo ważnej zasadzie:

Wraz ze wzrostem liczby znajdujących się wokół urządzenia pionowych utwardzonych elementów, takich jak ściany czy podłoże, rośnie poziom ciśnienia dźwięku.

Oznacza to, że zabudowanie jednostki zewnętrznej zwiększa poziom hałasu. Wychodzi więc na to, że najkorzystniej byłoby umiejscowić ją na otwartej przestrzeni, co w wielu przypadkach nie jest jednak możliwe. Co wtedy? W takiej sytuacji zalecamy ulokować urządzenie z dala od pomieszczeń, w których najczęściej przebywamy, np. od strony ulicy. Jeśli chcesz umieścić pompę ciepła wewnątrz budynku, wykorzystaj do tego pomieszczenia, takie jak garaż czy piwnica.

Montaż pompy ciepła – o czym jeszcze pamiętać?

Jeśli chcemy zminimalizować poziom hałasu generowanego przez pompę ciepła, musimy zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  • Jednostka zewnętrzna potrafi schłodzić powietrze nawet o ok. 10-15 stopni Celsjusza, co oznacza, że jeśli w jej pobliżu znajduje się chodnik, to nawet wiosną może on być lekko oblodzony. Jeśli chcesz tego uniknąć, lokuj urządzenie co najmniej 3 m od chodnika.
  • Wskazane jest, aby pod jednostką zewnętrzną umieścić podkład żwirowy, na który będą mogły skapywać skropliny z parownika. W ten sposób uda się zapobiec zamarzaniu kondensatu na powierzchni gruntu, co mogłoby negatywnie wpłynąć na elewacje lub fundamenty.
  • Warto zainstalować jednostkę zewnętrzną ok. 40 cm nad ziemią. Dlaczego? W ten sposób możliwe będzie zachowanie właściwego przepływu powietrza w obliczu pojawiających się zimą zasp śnieżnych.
  • Jeśli chcesz wytłumić dźwięk jednostki zewnętrznej pompy ciepła dostający się do wnętrza budynku, skuteczną ochroną stanowić będą posadzone w pobliżu krzewy. Pamiętaj tylko o zachowaniu odpowiedniej odległości od wylotu powietrza, by nie zakłócić ani pracy urządzenia, ani rozwoju roślinności.

    Czytaj również: Jaka pompa ciepła będzie najlepsza do Twojego domu?