Blog

Jak pompa ciepła wpływa na jakość powietrza?

Co wpływa na zły stan powietrza w Polsce? Czy pompy ciepła to na pewno ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie?

W Internecie spotkać się można z różnymi opiniami na temat pomp ciepła. Oprócz entuzjastów tego rozwiązania znaleźć można również sceptyków, którzy uważają, że pompy ciepła trują, bo zużywają prąd produkowany w elektrowniach węglowych. Czy to oznacza, że pompy ciepła i kotły węglowe to tak samo szkodliwe źródła ogrzewania? Jaką metodę ogrzewania wybrać, by skutecznie walczyć ze smogiem? Na  te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Powietrze, które nas zabija

Statystyki biją na alarm. Powietrze w naszym kraju należy do najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Według raportu WHO aż 36 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast świata leży w Polsce. Oddychamy trucizną, którą sami sobie stworzyliśmy za sprawą kopciuchów i słabej jakości paliw. Z badań wynika, że 9 na 10 obywateli świata oddycha zanieczyszczonym powietrzem, które jest powodem 7 milionów przedwczesnych zgonów rocznie! Najwyższa pora powiedzieć DOŚĆ chorobom płuc, nowotworom układu oddechowego, chronicznym dolegliwościom ze strony układu krwionośnego wywołanym złą jakością powietrza. Jednym ze sposobów walki o lepsze, zdrowe jutro jest zmiana tradycyjnych sposobów ogrzewania na te bardziej ekologiczne. Czyli jakie?

Czy pompa ciepła jest ekologiczna?

Jeśli przyjrzymy się temu, co wytwarzamy czy też przetwarzamy, to każde takie działanie ingeruje w jakimś stopniu w środowisko. Idąc tym tokiem myślenia, mało ekologiczne są np. samochody elektryczne, bo pobierają prąd z elektrowni, a ich produkcja i późniejsza utylizacja wymagają bardzo dużej ilości energii. Na tej samej zasadzie żywność ekologiczna nie jest ekologiczna, bo jej przewiezienie do sklepu wymaga użycia paliwa, które jest szkodliwe dla środowiska. Ale nie popadajmy w paranoję!
Kiedy mówimy, że coś jest ekologiczne, mamy na myśli to, że w najmniejszym stopniu szkodzi środowisku. W przypadku źródeł ogrzewania, za jedne z najbardziej ekologicznych możemy uznać pompy ciepła, ponieważ:

  • w czasie wykonywania swojej pracy nie generują zanieczyszczeń,
  • w 80% korzystają z odnawialnych źródeł energii, takich jak grunt, powietrze czy woda,
  • umożliwiają obniżenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery,
  • urządzenie może w 100% działać w sposób, który nie ingeruje w dobro środowiska, wystarczy połączyć je z instalacją fotowoltaiczną, by pobierało prąd nie z sieci, a ze słońca.

Czytaj również: Pompa ciepła czy fotowoltaika? A może oba rozwiązania naraz?

Z ekologicznego punktu widzenia pompa ciepła jest jednym z najlepszych rozwiązań, jeśli chodzi o ogrzewanie domu zimą. Oprócz tego wzorowo spełnia funkcje chłodzące latem, wciąż pozostając przyjazną środowisku. A jak to jest z przyjaznością dla portfela. Czy dbałość o środowisko wymaga wyższych nakładów finansowych?

Pompa ciepła – ile to kosztuje?

Okazuje się, że ekologiczne wcale nie oznacza droższe! Pompa ciepła to inwestycja, która stosunkowo szybko się zwraca. Przy obecnych cenach urządzeń, zwrot wydatków może nastąpić już po 5 latach! Warto przy tej okazji podkreślić, że okres zwrotu inwestycji może się jeszcze skrócić, jeśli zadbasz o odpowiednią termomodernizację budynku, a także właściwe korzystanie z pompy ciepła oraz jej odpowiednią konserwację.

Oprócz tego możesz też skorzystać z atrakcyjnych dofinansowań na zakup i montaż pomp ciepła w ramach programu rządowego Czyste Powietrze. Jeśli zdecydujesz się wymienić stary kocioł na pompę ciepła, na całość przedsięwzięcia możesz uzyskać nawet 32 tysiące złotych!

Potrzebujesz pomocy w sprawie doboru odpowiedniej pompy ciepła, montażu urządzenia lub wskazówek technicznych? Skontaktuj się z nami!