Blog

Jak wybierać pompy ciepła?

Jak więc wybrać pompę ciepła? Jak ona działa? Jaka jest najważniejsza różnica pomiędzy pompami ciepła powietrznymi i gruntowymi?

Od wielu lat pompy ciepła dominują rynek. Wiele osób jednak ma nie lada rozterkę czy wybrać pompę typu powietrze-woda czy gruntową. A jest to decyzja ważna, bo to od niej zależy zakres prac oraz cała instalacja grzewcza danego obiekt. Jak więc wybrać pompę ciepła? Jak ona działa? Jaka jest najważniejsza różnica pomiędzy pompami ciepła powietrznymi i gruntowymi? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym tekście! Zapraszamy do lektury!

Wymogi pompy ciepła

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła? Jest to zadanie zdecydowanie bardziej skomplikowane niż w przypadku urządzeń grzewczych, bo chociaż zasada działania pomp jest taka sama, tak różnią się mocą, sprawnością, budową i wymaganiami montażowymi. Przed decyzją należy tutaj wziąć także wiele kwestii, jak choćby wielkość działki, sposób jej zagospodarowania oraz aspekty finansowe. Najczęściej spotykane systemy pomp ciepła to modele powietrzne (czerpiące ciepło z powietrza) oraz gruntowne (wykorzystują ciepło zgromadzone w ziemi). Co ciekawe, choć pompa ciepła to urządzenie grzewcze, to nie wytwarza ona ciepła, a – jak wspomnieliśmy powyżej – czerpie je z otoczenia, najczęściej właśnie z powietrza lub gruntu, by następnie przetworzyć je i przekazać do instalacji grzewczej.

Zobacz także: Montaż pompy ciepła – co trzeba wiedzieć?

Różnice pomiędzy pompami ciepła powietrznymi i gruntowymi

Pompy ciepła powietrzne i gruntowe działają na takiej samej zasadzie, ale nie brakuje i między nimi różnic. Przede wszystkim pompy ciepła powietrze działają w bardzo zmiennych warunkach, natomiast pompy ciepła gruntowe czerpią ze znacznie stabilniejszego dolnego źródła. Nie jest to jednak jedyna różnica pomiędzy nimi. Pompę powietrzną można założyć właściwie w każdym miejscu, niezależnie od wielkości oraz zagospodarowania działki. W przypadku pompy gruntowej sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, bo należy dokładnie przemyśleć ułożenie rur oraz innych kwestii podziemnych.

Najlepsza pompa do chłodzenia to…

Decydując się na pompę ciepła warto wziąć pod uwagę także jej możliwości w kwestii klimatyzacji. Pompy powietrzne i gruntowe różnią się także pod względem systemów chłodzenia.

Chłodzenie aktywne (tylko pompy typu powietrze/woda) polega na wykorzystaniu sprężarki i jedynie odwróceniu kierunku rucha ciepła.

Chłodzenie pasywne (pompy gruntowe) wykorzystuje fakt, że jego temperatura nawet w czasie upałów jest znacznie niższa od temperatury powietrza. Ruch ciepła jest tutaj naturalny – od ciała cieplejszego (wnętrze domu), do chłodniejszego (grunt).

Zobacz także: Jaka pompa ciepła będzie najlepsza dla Twojego domu?

Jak wybierać więc pompy ciepła? Wszystko zależy od naszych preferencji oraz… naszej miejsca, w którym chcemy pompę ciepła zamontować. Przede wszystkim powinniśmy wziąć tutaj pod uwagę uwarunkowania regionu oraz to, jaki system chłodzenia preferujemy. A jeśli nie wiemy, którą wybrać – warto najzwyczajniej poradzić się fachowców. Firma A-PIC posiada wieloletnie doświadczenie i bogatą wiedzę w kwestii sprzedaży i montażu tych urządzeń grzewczych. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą oraz kontaktu!