Blog

Ogrzewanie gazowe czy pompa ciepła?

Jakie źródło ogrzewania w swoim domu wybrać?

Z wyborem ogrzewania jest jak z wyborem samochodu. Jeśli chcesz zaoszczędzić na zakupie, wybierasz piętnastoletnie BMW – musisz się jednak liczyć z tym, że wiąże się to z częstszymi awariami i wyższymi wydatkami w przyszłości. Jeśli chcesz tego uniknąć, na początek inwestujesz więcej, np. w Volksvagena prosto z salonu i masz z głowy późniejsze kosztowne wizyty w warsztatach.
Podobnie jest z wyborem ogrzewania. Jeśli chcesz zapłacić mniej na początku i wydawać więcej później – wybierasz ogrzewanie gazowe. Jeśli chcesz oszczędzać w dłuższej perspektywie – stawiasz na pompę ciepła. Bardziej szczegółowo omawiamy tę kwestię w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Pompa ciepła a kocioł gazowy – wady i zalety 

Zarówno pompa ciepła, jak i kocioł gazowy to dobra alternatywa dla tradycyjnej metody ogrzewania domów. Które z nich jest rozwiązaniem lepszym? Przyjrzyjmy się najważniejszym wadom i zaletom każdego z tych systemów grzewczych.

Do najważniejszych zalet ogrzewania gazowego zaliczyć można:

  • duże rozpowszechnienie kotłów gazowych, co oznacza, że jest ono dobrze znane instalatorom, a co za tym idzie: łatwiejsze w montażu,
  • niską cenę i dobrą dostępność urządzeń,
  • niski poziom emisji szkodliwych substancji do atmosfery,
  • niewielkie rozmiary, co daje większe pole do aranżacyjnych manewrów,
  • niższą ceną paliwa w porównaniu do kotłów na węgiel.

Jeśli chodzi o wady kotłów gazowych, nie można zapominać o tym, że przy niewłaściwym użytkowaniu, może to być urządzenie niebezpieczne dla zdrowia i życia domowników z uwagi na zagrożenie wybuchem czy zatruciem spalinami. Poza tym, warto mieć na uwadze, że decydując się na ogrzewanie płynnym gazem, należy mieć na uwadze konieczność zamontowania na działce dużego zbiornika na paliwo, które jest droższe od gazu ziemnego.

W przypadku pomp ciepła, do kluczowych zalet rozwiązania należą:

  • niskie koszty użytkowania,
  • brak konieczności montażu komina czy wentylacji,
  • zupełny brak emisji szkodliwych substancji do atmosfery,
  • brak paliwa, ponieważ energia pochodzi z naturalnych zasobów ziemi,
  • wysoka skuteczność i niezawodność.

Do wad rozwiązania należą wysokie koszty inwestycyjne i mniejsza niż w przypadku kotłów gazowych dostępność firm wykonujących montaż urządzeń.

Szukasz firmy montującej pompy ciepła? Sprawdź naszą ofertę: Pompy ciepła a-pic

Podsumowując wady i zalety obu rozwiązań – bez wątpienia każde z nich jest atrakcyjną alternatywą dla pieców na węgiel – przyjazną dla środowiska, praktycznie bezobsługową i nie wymagającą dodatkowych pomieszczeń. Zasadnicza różnica między nimi polega we wspomnianych już kosztach, które z jednej opcji czynią piętnastoletnie BMW, z drugiej zaś – nowiutkiego Volksvagena. Więcej szczegółów w kolejnym akapicie.

Pompa ciepła czy kocioł gazowy – koszty

Do oszacowania kosztów, jakie ponoszą ze sobą oba rozwiązania, przyjmijmy, że do ogrzania mamy dobrze zaizolowany dom o powierzchni 140 metrów kwadratowych zamieszkiwany przez 4 osoby. Budynek posiada moc obliczeniową 6,6 kW i jest wyposażony w ogrzewanie podłogowe oraz wentylację grawitacyjną.

W przypadku takiego domu przyłącze gazowe o długości 15 m może kosztować od 5500 zł do 9000 zł. Musimy dodać do tego koszty związane z systemem wentylacji i odprowadzania spalin, czyli ok. 2700 zł. Nie można również zapomnieć o zakupie i montażu kotła kondensacyjnego (ok. 9000 zł). Całość wydatków związanych z ogrzewaniem gazowym wyniesie nas zatem ok. 19 tys. złotych.

W przypadku pompy ciepła, należy uwzględnić koszt urządzenia – ok. 19 tys. zł, a także robociznę polegającą na wykonaniu wentylacji oraz montażu jednostki zewnętrznej, wewnętrznej i systemu zabezpieczającego, czyli ok. 4200 zł. Łącznie daje nam to ponad 23 tys. zł.

Jeśli chodzi o koszty inwestycyjne, taniej wychodzi ogrzewanie gazowe. A co z kosztami eksploatacji?

W przypadku kotła gazowego roczne wydatki na ogrzewanie wynoszą ok. 4,4 tys. zł. W przypadku pompy ciepła są one średnio 2 razy niższe i oscylują wokół 1800-2600 zł rocznie.

Jeśli zatem liczysz na oszczędności w dłuższej perspektywie, pompa ciepła to rozwiązanie dla Ciebie!

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego rozwiązania, zapraszamy do kontaktu.