Blog

Pompa ciepła czy fotowoltaika?

…a może oba rozwiązania naraz?

Co lepsze: pompa ciepła czy fotowoltaika? Wiele osób chcących wprowadzić energooszczędne rozwiązania grzewcze w swoim domu, staje przed tym dylematem. Jeśli Ty również nie wiesz, co wybrać, uspokajamy: nie musisz wybierać. Pompa ciepła i fotowoltaika to zgrany duet, który wspólnie zapracuje na Twoje oszczędności. Co zyskujesz na hybrydowym połączeniu tych dwóch opcji? Jak dobrać moc paneli fotowoltaicznych? Wszystko wyjaśniamy w poniższym wpisie.

Pompa ciepła i panele fotowoltaiczne – ale właściwie po co?

Niejednokrotnie wspominaliśmy już na łamach naszego bloga o tym, dlaczego warto zdecydować się na pompę ciepła w swoim domu. Jeden z ważnych argumentów, który za tym przemawia ma wymiar finansowy – dzięki pompie ciepła zapłacisz nawet o 40% niższe rachunki, a samo urządzenie jest bardzo tanie w eksploatacji. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest to eksploatacja zupełnie bezkosztowa, bowiem sprężarka, która stanowi niejako serce pompy ciepła, do sprawnego działania potrzebuje ok. 20% energii elektrycznej. I to jest właśnie pole do popisu dla paneli fotowoltaicznych, które wyprodukują dla Ciebie tę energię zupełnie za darmo.

Szacuje się, że roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną gruntowej pompy ciepła wynosi ok. 2900 kWh, co w połączeniu z 3 000 kWh pożytkowanymi na inne cele energetyczne skutkuje wydatkami rzędu ok. 3000 złotych na rok. Jeśli zdecydujesz się na montaż paneli fotowoltaicznych o mocy 6 kW, zyskujesz bezkosztowo około 6 000 kWh rocznie, co pozwoli Ci “wyjść na zero”, jeśli chodzi o koszty zasilania sprężarki.

Gołym okiem widać, że połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką to rozwiązanie sprzyjające Twoim finansom. Dzięki darmowej energii możesz posiadać dwa niezawodne rozwiązania, które w pełni zaspokoją Twoje zapotrzebowanie na ciepło, a dodatkowo również obniżą rachunki za prąd.

Połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki – to się opłaca!

Oszczędności na rachunkach za prąd to nie jedyny powód, dla którego warto zdecydować się na połączenie pomp ciepła i fotowoltaiki. Dzięki funkcjonującym obecnie programom dofinansowań, każda z osób decydujących się na ekologiczne rozwiązania grzewcze, może liczyć na wsparcie finansowe od państwa.

Do najbardziej znanych programów dotacji należą:

  • Mój Prąd: dzięki niemu można otrzymać nawet do 5 tys. złotych dotacji na instalację paneli fotowoltaicznych, 
  • Czyste Powietrze, w ramach którego można uzyskać do 90% dofinansowania, 
  • Ulga podatkowa: właściciele domów, którzy zdecydowali się na montaż pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych, mogą odliczyć je od podatku dochodowego, niezależnie od tego, czy korzystali z programów dofinansowujących.

Jak dobrać moc PV do pompy ciepła?

Jeśli mamy do czynienia ze starym budynkiem, moc paneli fotowoltaicznych obliczymy na podstawie dotychczasowych rachunków za energię. Jak natomiast ustalić moc w przypadku nowego budynku?

Zakładamy, że budynek ma 150m2, jest dobrze zaizolowany, ma powietrzną pompę ciepła i wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, co oznacza zapotrzebowanie na ciepło rzędu 40-50 W/m2.

Żeby obliczyć wielkość instalacji fotowoltaicznej, mnożymy powierzchnię domu (150m2) przez zapotrzebowanie (40W/m2), co daje nam wartość 6kW.

Wartość tę mnożymy przez liczbę godzin pracy pompy ciepła w sezonie grzewczym. Przyjmując, że jest to ok. 2000 godzin, daje nam to 12 000 kWh energii cieplnej – tej, której potrzeba na ogrzanie budynku.

Ile z tego pobierze pompa ciepła? To zależy od jej współczynnika efektywności. Załóżmy, że wynosi on 4. W takiej sytuacji oznacza to, że pompa ciepła pobierze 12 000kWh / 4 = 3000kWh.

Do bilansu należy jeszcze doliczyć energię potrzebną do ogrzania wody użytkowej – w tym przypadku ok. 1000 kWh oraz energię potrzebną do działania oświetlenia i różnego rodzaju urządzeń (ok. 4000 kWh).

Oznacza to, że zapotrzebowanie budynku na energię wynosi ok. 3000 kWh + ok 1000 kWh + ok. 4000 kWh = 8000 kWh.

Ta wartość pomoże nam obliczyć wielkość instalacji fotowoltaicznej. Załóżmy, że 25% wyprodukowanej przez panele energii będzie pożytkowana na bieżąco, a 75% energii zostanie oddane do sieci i odebrane w późniejszym okresie (ze współczynnikiem 0,8). W takiej sytuacji:

8000 x 0,25 = 2000 kWh – ta wartość opisuje ilość energii, która zostanie wykorzystana w domu bezpośrednio z paneli,

8000-2000=6000 kWh – ta ilość energii będzie pobierana w okresie bezczynności paneli, np. zimową porą.

By móc później odebrać z sieci 6000 kWh, przy założeniu współczynnika 0,8, należy uprzednio wprowadzić 20% więcej energii do sieci (współczynnik 0,8), czyli:

6000 kWh/0,8= 7500 kWh.

Poprzez dodanie energii produkowanej na bieżąco i tej, którą należy oddać do sieci, uzyskamy ilość energii, którą panele fotowoltaiczne muszą wyprodukować w ciągu roku. A zatem: 2000+7500=9500 kWh

Przyjmując, że uzysk energii z 1kWp wynosi 960 kWh energii elektrycznej, możemy obliczyć, że moc instalacji PV powinna wynosić 9500kWh/960=9,90kWp

W powyższym artykule staraliśmy się przybliżyć korzyści płynące z połączenia pomp ciepła i paneli fotowoltalicznych, a także wyjaśnić, jak dobrać odpowiednią moc instalacji PV do budynku ogrzewanego pompą ciepła. Jeśli chciałbyś zgłębić temat albo masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami!