Odpowiedni dobór mocy pompy ciepła jest jednym z najistotniejszych kroków w takiej inwestycji. Pompy ciepła (powietrze-woda) pracują w konkretnym zakresie temperatur powietrza zewnętrznego, a każda zmiana temperatury zmienia ilość ciepła, którą mogą one wygenerować. W Polsce większość sezonu grzewczego mieści się w zakresie temperatur między -10°C a +15°C, dlatego konieczny jest tu wybór pompy ciepła, która zawszę będzie w stanie dostarczyć do budynku odpowiednią ilość ciepła do jego ogrzania właśnie przy wspomnianych temperaturach. Jednak warto zwrócić uwagę także na inne aspekty. Jakie? Odpowiedzi znajdziecie poniżej!
Odpowiedni dobór pompy ciepła
Właściwy wybór mocy pompy ciepła to nie tylko gwarancja zapewnienia komfortu cieplnego w budynku mieszkalnym, ale i szansa na zminimalizowanie ilości energii elektrycznej pobieranej przez pompę. Należy jednak pamiętać, że gdy temperatura bardzo spadnie, pompa ciepła może potrzebować pomocy, aby właściwie ocieplić dom – np. kotła na pellet. Jeśli jednak urządzenie zostanie dobrane właściwie, można niemal nie odczuć dodatkowych kosztów z tej dodatkowej pomocy. Krótko mówiąc – właściwa pompa ciepła może znacząco zmniejszyć koszty ogrzewania, zapewniając ogromny komfort cieplny.
Konsekwencje złego doboru pompy ciepła
Skutki złego dobrego mocy pompa ciepła bywają różne. Za mała moc sprawi, że pompa ciepła nie będzie sobie radzić nawet przy temperaturze -3°, przez co energia elektryczna do ogrzewania budynku będzie znacznie większa, gdyż będzie trzeba dodatkowo wykorzystywać często inne źródła, jak grzałki czy rozmaite kotły (a tu dochodzą koszta paliwa). Za duża moc także nie jest dobrym rozwiązaniem – pompa ciepła szybciej się zużyje, a więc będzie służyła nam przez znacznie krótszy czas. Wszystko to dlatego, że taka pompa może w trakcie dnia włączać i wyłączać się stosunkowo często, a co gorsze pracować bardzo krótko, co właśnie skróci znacząco jej żywotność.
Jak wybrać moc pompy ciepła?
Kluczowym elementem w wyborze odpowiedniej mocy jest określenie zapotrzebowania budynku na ciepło. Istnieje wiele metod, które pomagają w jego wyliczeniu, a konieczne jest tutaj zebranie wszystkich informacji na temat danego budynku, m.in. rodzaju systemu grzewczego, izolacji, materiałów budowlanych) – im więcej ich zbierzemy, tym wyliczenia będą dokładniejsze. Wiele firm operuje wewnętrznymi kalkulatorami, które pomagają w wyborze idealnej pompy ciepła. Innym opcją – najbardziej dokładną jest przeprowadzenie audytu energetycznego. To szereg pomiarów z dokładnymi obliczeniami, których wynikiem jest raport, na którego podstawie można dobrać najbardziej odpowiednią pompę ciepła.
Jeśli szukasz idealnych pomp ciepła oraz usług z nimi związanych – zapoznaj się z ofertą A-PIC!