Marzy Ci się pompa ciepła, ale nie wiesz, czy możesz sobie na nią pozwolić w starym domu? Przeczytaj!
W jednym z naszych wpisów staraliśmy się Wam pomóc w doborze
najlepszej pompy ciepła, skupiając się w treści na nowych domach jednorodzinnych. Dziś zajmiemy się odpowiedzią na pytania o sens montażu pomp ciepła w starszych budynkach. Czy w każdym przypadku można je zastosować?
Pompa ciepła – o czym warto pamiętać?
Coraz więcej osób decyduje się na montaż pompy ciepła, nie tylko ze względów ekologicznych, ale przede wszystkim – ekonomicznych. Jest to bowiem inwestycja w tanie ogrzewanie, które zapewnia znacznie niższe rachunki za energię w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych.
Jeśli rozważasz to rozwiązanie w swoim domu, musisz pamiętać o kilku kwestiach:
- większość pomp ciepła podgrzewa wodę użytkową do 55 stopni Celsjusza,
- w przypadku powietrznych pomp ciepła i cięższej zimy, trzeba się liczyć z tym, że temperatura pomieszczeń będzie niższa niż w przypadku przestrzeni ogrzewanych tradycyjnymi kotłami,
- im niższa temperatura za oknem, tym niższa moc i wydajność pompy ciepła.
Trzeba jednak wziąć poprawkę na to, że od wielu lat nie doświadczyliśmy w Polsce srogiej zimy, w związku z czym nie trzeba obawiać się o komfort cieplny przy użytkowaniu pomp ciepła. Skoro już rozwikłaliśmy tę kwestię, przejdźmy do sedna. Co z pompami ciepła w starych domach?
Pompa ciepła w starym domu – czy to się sprawdzi?
Pompy ciepła są montowane przede wszystkim w nowych budynkach. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby umiejscowić je również w starych domach. Nie obędzie się tu bez pewnych utrudnień. Żeby taki rodzaj ogrzewania sprawdził się w zamieszkanym już domu, należy go odpowiednio przygotować do montażu.
W pierwszej kolejności wskazane jest ograniczenie strat ciepła w budynku. Oznacza to przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych obejmujących między innymi:
- ocieplenie ścian zewnętrznych,
- wymianę starych okien na nowe,
- inwestycję w szczelne drzwi zewnętrzne,
- izolację stropu lub dachu,
- montaż wentylacji z rekuperacją.
Wykonanie tych prac przed montażem pompy ciepła jest istotne nie tylko ze względu na późniejszą skuteczność ogrzewania. Dzięki termomodernizacji budynku, Twój dom będzie potrzebował mniej ciepła, a to oznacza zakup pompy ciepła o niższej mocy. Taka pompa jest nie tylko tańsza, ale nie pociąga za sobą również wysokich wydatków związanych z obsługą i konserwacją. Same korzyści!
W przypadku starych domów trzeba również zwrócić uwagę na system grzewczy, który również może wymagać modernizacji w związku z nową instalacją. Wskazane jest zatem takie dopasowanie grzejników, a także dobranie odpowiednich zasobników na wodę, aby zapewnić najskuteczniejszą współpracę z pompą ciepła.
Co w sytuacji, kiedy nie można przeprowadzić termomodernizacji?
Czy należy zrezygnować z pompy ciepła w sytuacji, gdy przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych jest z jakichś powodów niemożliwe? To zależy. Moc grzewcza, która jest wymagana dla starych budynków jest zazwyczaj o połowę, a nawet i o 100% większa niż w przypadku domów po termomodernizacji, co oznacza adekwatnie wyższe wydatki na zakup i eksploatację urządzenia. W takiej sytuacji zakup i korzystanie z pompy ciepła jako jedynego źródła ogrzewania są nieopłacalne. Nie oznacza to jednak rezygnacji z tego rozwiązania. Wciąż warto zastosować pompę ciepła jako dodatkowe źródło ogrzewania, które będzie wykorzystywane w okresie lżejszych zim lub jako urządzenie do podgrzewania ciepłej wody użytkowej – w każdym z tych przypadków jest to rozwiązanie generujące oszczędności.
Podsumowując, pompy ciepła w starych budynkach mają rację bytu, ale pod pewnymi warunkami. Warto je jednak spełnić, aby móc cieszyć się tańszym ogrzewaniem i oszczędnościami