Dowiedz się, co jest prawdą, a co mitem! W niniejszym materiale weryfikujemy różne stwierdzenia dotyczące powietrznych pomp ciepła.
Powietrzne pompy ciepła – 5 najpopularniejszych opinii na temat tego typu urządzeń
1. Powietrzna pompa ciepła jest bardzo droga. NIEPRAWDA
Z porównań sumaryczne koszty montażu pompy ciepła i innych urządzeń grzewczych, np. kotłów gazowych wynika, że różnica wcale nie jest znacząca. W przypadku pomp ciepła jest to wydatek ok. 25 tys. złotych, zaś w przypadku kotłów gazowych – ok. 20 tys. złotych. Kluczowe wydają się być koszty eksploatacji. Jeśli chodzi o pompy ciepła – średnie roczne wydatki na ogrzewanie wynoszą ok. 2,5 tysiąca złotych, czyli o ok. 1 tysiąc złotych mniej niż w przypadku kotłów gazowych.
Czytaj również: Czy pompa ciepła się opłaca?
2. Powietrzna pompa ciepła działa tylko w dodatnich temperaturach NIEPRAWDA
Wbrew obiegowym opiniom powietrzne pompy ciepła działają efektywnie w szerokim zakresie temperatur. Działają wydajnie od +45 stopni Celsjusza do -10 stopni Celsjusza.
3. Gdy temperatura obniża się, moc pompy powietrznej spada PRAWDA
Efektywność powietrznej pompy ciepła zależy od temperatury powietrza na zewnątrz. Gdy spada ona poniżej -10 stopni Celsjusza, moc urządzenia spada, ale nawet wtedy bilans jest dodatni, tzn. z 1kWh energii elektrycznej produkowane jest więcej niż 1kWh energii na ogrzanie domu lub wody użytkowej.
4. Powietrzne pompy ciepła nie sprawdzają się w polskim klimacie NIEPRAWDA
Mroźne zimy w Polsce już dawno odeszły do lamusa. W minionym roku najniższa temperatura w naszym kraju została odnotowana na polskim biegunie zimna, czyli w Suwałkach, a wynosiła ona…. -6,6 stopni Celsjusza. Z uwagi na to, że powietrzne pompy ciepła działają sprawnie do -10 stopni Celsjusza, nie powinniśmy się obawiać o to, że nie poradzi sobie z ogrzaniem naszego domu. Nawet Szwedzi, którzy odnotowują co roku niższe temperatury, coraz częściej sięgają po tego typu rozwiązania grzewcze!
5. Powietrzne pompy ciepła zimą grzeją, latem chłodzą PRAWDA
Na rynku są powietrzne pompy ciepła, które służą jedynie do ogrzewania wody użytkowej. Są jednak i takie modele, z pomocą których możliwe jest ogrzanie i wody i mieszkania w okresie zimowym. Co więcej, latem nie stają się bezużyteczne. Jeśli są wyposażone w funkcje chłodzenia, umożliwiają obniżenie temperatury pomieszczenia, gdy za oknem leje się żar.
Podsumowując, powietrzne pompy ciepła nie są tak straszne, jak je niektórzy malują 😉 To urządzenia, które zapewniają domowi ogrzewanie, a także ciepłą wodę użytkową. W porównaniu do alternatywnych metod grzewczych zapewnia większe oszczędności, co oznacza, że inwestycja zwraca się w stosunkowo krótkim czasie. Jeśli chodzi o efektywność – urządzenie działa wydajnie w bardzo szerokim zakresie temperatur i świetnie sprawdza się w naszym klimacie.
Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat powietrznych pomp ciepła, skontaktuj się z nami lub zadaj nam pytanie w sekcji Q&A na naszej stronie. Zachęcamy również do zapoznania się ofertą niezawodnych powietrznych pomp ciepła marki a-pic. Znajdziesz je TUTAJ.