A-pic
pompy ciepła
apic innowacyjne i inteligentne rozwiązania grzewcze
Q&A - Pytania klientów
Grzejniki czy podłogówka
Robson zapytał 2 lat temu
Czy decydując się na pompę ciepła koniecznie musi być podłogówka po całości, czy grzejniki równie dobrze sobie poradzą? Ja wiem, że obecnie jest moda na podłogówkę, ale ja jestem tradycjonalistą i na poddaszu chcę mieć tylko grzejniki. Czy pompa wyklucza zastosowanie grzejników?
apic odpowiedział 2 lat temu

Pompa ciepła nie wyklucza posiadania grzejników. To całkiem zgrany duet, trzeba tylko pamiętać, że nie najtańszy :) Decydując się na grzejniki, powinien Pan zwrócić uwagę na 2 kluczowe sprawy:


  1. By grzejniki mogły pracować na niskim parametrze, muszą być duże. To powoduje, że oprócz większych wydatków inwestycyjnych (większy grzejnik-wyższa cena), mamy jeszcze dylemat estetyczno–funkcjonalny, ponieważ duży grzejnik może zaburzyć planowaną koncepcję wystroju wnętrza.

  2. Do grzejników raczej trzeba zastosować bufor, a to kolejny element, który kosztuje.

Z tych względów podłogówka wydaje się być lepszym partnerem dla pompy ciepła , ponieważ pozwala zmniejszyć temperaturę na zasilaniu (czyli instalacji CO), zwiększając jednocześnie bezwładność cieplną, co pozwala nam trochę zaoszczędzić :)

Robson odpowiedział 2 lat temu
Czyli dochodzi cena za bufor i większe grzejniki, rozumiem. Natomiast czy takie rozwiązanie przedłoży się również na wieksze rachunki za ogrzewanie domu? Czy tzw podłogówka po całości generuje niższe koszty ogrzewania?
apic odpowiedział 1 lat temu

Jest dokładnie odwrotnie. Bufor na instalacji grzejnikowej jest elementem, który powinien poprawiać sprawność układu. Zwiększenie bezwładności cieplnej układu poprzez zastosowanie bufora powoduje wypłaszczenie krzywej temperaturowej instalacji CO. Innymi słowy pompa ciepła pracuje wtedy dłużej, ale na niższym parametrze. Zgodnie z zasadą: niższa temperatura instalacji CO, mniejsze rachunki za ogrzewanie.

Odpowiedz na pytanie