Czy jeśli zdecydujemy się na gruntową pompę ciepła może spełniać ona w lecie rolę klimatyzatora? Przecież temperatura wewnątrz ziemi jest niższa niż ta panująca w lecie. A może można to jakoś podłączyć po rekuperację? Czy lepiej nie kombinować?
Każda pompa ciepła (nie tylko gruntowa) może być wykorzystywana do chłodzenia. Przy czym sam proces chłodzenia może być generowany na dwa sposoby:
1. Chłodzenie pasywne – możliwe do realizacji tylko dla urządzeń gruntowych. Wykorzystywane jest tu jedynie ciepło (chłód) zgromadzone w dolnym źródle, bez pracy sprężarki.
2. Chłodzenie aktywne – możliwe do realizacji w każdym typie pompy ciepła. Odnosi się do przypadku kiedy wykorzystywany jest sprężarkowy obieg termodynamiczny pompy ciepła, znany powszechnie z układów klimatyzacji.
To, jaki rodzaj chłodzenia warto wybrać w przypadku gruntowej pompy ciepła, zależy przede wszystkim od rodzaju systemu (instalacji), który ten chłód dystrybuuje. W małych obiektach (domach jednorodzinnych) jedyną instalacją jest na ogół instalacja CO. Jeżeli jest to instalacja płaszczyznowa (podłogowa lub ścienna), to można ją wykorzystać do chłodzenia pasywnego.