DWQA QuestionsCzy gruntowa pompa ciepła jest w stanie zastąpić klimatyzację?
admin Personel zapytał 2 lata temu

Czy jeśli zdecydujemy się na gruntową pompę ciepła może spełniać ona w lecie rolę klimatyzatora? Przecież temperatura wewnątrz ziemi jest niższa niż ta panująca w lecie. A może można to jakoś podłączyć po rekuperację? Czy lepiej nie kombinować?

1 odpowiedzi
Apic Personel odpowiedział 2 lata temu

Każda pompa ciepła (nie tylko gruntowa) może być wykorzystywana do chłodzenia. Przy czym sam proces chłodzenia może być generowany na dwa sposoby:
1. Chłodzenie pasywne – możliwe do realizacji tylko dla urządzeń gruntowych. Wykorzystywane jest tu jedynie ciepło (chłód) zgromadzone w dolnym źródle, bez pracy sprężarki.
2. Chłodzenie aktywne – możliwe do realizacji w każdym typie pompy ciepła. Odnosi się do przypadku kiedy wykorzystywany jest sprężarkowy obieg termodynamiczny pompy ciepła, znany powszechnie z układów klimatyzacji.
To, jaki rodzaj chłodzenia warto wybrać w przypadku gruntowej pompy ciepła, zależy przede wszystkim od rodzaju systemu (instalacji), który ten chłód dystrybuuje. W małych obiektach (domach jednorodzinnych) jedyną instalacją jest na ogół instalacja CO. Jeżeli jest to instalacja płaszczyznowa (podłogowa lub ścienna), to można ją wykorzystać do chłodzenia pasywnego.