Blog

Uzyskanie dotacji do pompy ciepła teraz jeszcze łatwiejsze!

Nowa edycja programu Czyste Powietrze niesie wiele korzystnych zmian. Sprawdź, jakie to zmiany!

15 maja br. ruszyła nowa edycja rządowego programu “Czyste Powietrze”, którą od pozostałych różnią prostsze zasady i skrócenie czasu rozpatrywania wniosków. Jakie jeszcze zmiany pojawiły się w programie? Ile dofinansowania do pompy ciepła można otrzymać? Jak złożyć wniosek? Odpowiedź na te i wiele innych nurtujących Cię pytań znajdziesz poniżej.

8 zmian w programie Czyste Powietrze, o których powinieneś wiedzieć

Będzie szybciej, łatwiej i więcej – tak w skrócie można podsumować zreformowany program Czyste Powietrze. Co konkretnie się zmieni? Najważniejsze modyfikacje objaśniamy poniżej.

 1. Uproszczone zasady i wniosek


  W nowej wersji programu dokumentacja, którą należy złożyć będzie znacznie uproszczona – osoby składające wniosek będą zobowiązane do złożenia jedynie oświadczenia. Wysokość dotacji uzależniona będzie bowiem od wysokości dochodów.

 2. Aktywna rola jednostek samorządu terytorialnego
  Program Czyste Powietrze przewiduje aktywną rolę gmin, których zadaniem będzie pomoc w składaniu wniosków, a także wydawanie oświadczeń potwierdzających gorszą sytuację gospodarstw domowych pozwalającą na ubieganie się o wyższe dofinansowanie.
 3. Krótszy czas rozpatrywania wniosków


  We wcześniejszej edycji, wnioski były rozpatrywane w przeciągu 90 dni. W zmodyfikowanym programie czas ten został skrócony do 30 dni.

 4. Możliwość składania wniosków online
  W dobie koronawirusa i akcji #zostańwdomu, każdy stara się ograniczać wyjścia na zewnątrz. Autorzy nowej edycji uwzględnili to w warunkach programu, dzięki czemu możliwe jest złożenie wniosku online za pośrednictwem serwisu gov.pl. Wniosek można również złożyć w wersji papierowej.
 5. Połączenie z programem Mój Prąd


  Dwie sprawy załatwisz jednym wnioskiem! Jeśli złożysz wniosek o dofinansowanie do pomp ciepła, możesz starać się również o dotację w wysokości 5 zł na panele fotowoltaiczne!


 6. Włączenie do programu banków


  Od września 2020 roku banki staną się dodatkowym źródłem wsparcia uzupełniającego i pomostowego.

 7. Najwyższe dofinansowania dla najbardziej ekologicznych rozwiązań
  Im rozwiązanie bardziej wpływa na ograniczenie emisji dwutlenku węgla, tym wyższe dofinansowanie. Najwięcej dostaną zatem ci, którzy łączą pompy ciepłą z fotowoltaiką i rekuperacją.
 8. Dotacje również dla tych, którzy już mają ekologiczne źródło ciepła lub są w trakcie ich realizacji
  Zgodnie z zasadami nowej edycji programu Czyste Powietrze, nawet, jeśli masz już ekologiczne źródło ciepła lub jesteś w trakcie jego instalacji, wciąż możesz starać się o dofinansowanie! Warunek jest jeden: realizacja instalacji może się rozpocząć do pół roku przed terminem złożenia wniosku, jednak nie wcześniej niż 15 maja br.

Dofinansowanie do pomp ciepła – ile można uzyskać?

Jak już wyżej wspomnieliśmy, wysokość dofinansowania jest zależna od wysokości dochodów. Program dzieli beneficjentów na dwie grupy.
Pierwsza to osoby fizyczne o dochodzie rocznym przekraczającym 100 tys. zł., która jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego lub wydzielonego w nim lokalu z wyodrębnioną księgą wieczystą. Ci beneficjenci mogą liczyć na podstawowy poziom dofinansowania w wysokości do 20 tysięcy złotych, a w przypadku montażu pomp ciepła – do 25 tys. zł.
Druga grupa to osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami budynku mieszkalnego lub lokalu z wyodrębnioną księgą wieczystą, których dochody w przeliczeniu na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekraczają 1400 zł miesięcznie lub 1960 zł, jeśli jest to gospodarstwo jednoosobowe. Maksymalna wysokość dotacji dla tej grupy beneficjentów wynosi 32 tys. zł.

Jak widzisz, uzyskanie dofinansowania na pompy ciepła jest teraz dużo prostsze i szybsze, a zyski, jakie z tego płyną są ogromne! Nie pozostaje nic innego, jak zacząć składać wniosek i wybrać idealną pompę ciepła do swojego domu!