A-pic
pompy ciepła
apic innowacyjne i inteligentne rozwiązania grzewcze

Pompa ciepła do cwu - czy warto?

2021/02/12 08:13

W jednym z naszych artykułów doradzaliśmy już Ci, jaka będzie najlepsza pompa ciepła do Twojego domu, jeśli szukasz skutecznego, ekologicznego źródła jego ogrzewania. Dziś postaramy się pomóc Ci w wyborze najlepszego urządzenia do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Zacznijmy jednak od tego, czy takie rozwiązanie w ogóle ma sens?

Pompa ciepła do cwu - czy to dobry pomysł?Wątpić jest rzeczą ludzką. Rozwiewać wątpliwości - to już nasza działka :) Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, czy pompa ciepła jest dobra do cwu, odpowiadamy: JAK NAJBARDZIEJ! I to z co najmniej 6 powodów:

 • to gwarancja sprawności i wygody, a to dzięki temu, że urządzenie praktycznie nie wymaga Twojej aktywności i nadzoru; nie musisz dokładać do pieca ani go czyścić - wystarczy dobrać odpowiednią pompę ciepła i cieszyć się ciepłą wodą,

 • to bezpieczne i ekologiczne: urządzenie nie emituje szkodliwych substancji, dzięki czemu nie musisz obawiać się, że dojdzie do zjawisk, takich jak wybuch czy zaczadzenie,

 • to rozwiązanie szybkie w montażu i łatwe w eksploatacji, a to dzięki prostej i zwartej konstrukcji, która sprawdza się doskonale zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w mieszkaniach w bloku,

 • to oszczędne: jeśli szukasz urządzenia, które pozwoli Ci ogrzać wodę w najtańszy możliwy sposób, to pompa ciepła jest w tym bezkonkurencyjna; przy normalnym zużyciu wody przez trzyosobową rodzinę, koszt ogrzania ciepłej wody wynosi około złotówki dziennie!

  A jeśli przerażają Cię koszty zakupu urządzenia, przeczytaj nasz artykuł o tym, jak uzyskać dofinansowanie na pompę ciepła.

 • chłodzenie w cenie: podgrzewanie wody to nie wszystko! Letnią porą pompa ciepła ochłodzi pomieszczenia, w których przebywasz, a kiedy w łazience lub kuchni zbierze się nadmiar wilgoci - skutecznie je osuszy,

 • można ją zamontować zarówno w starych, jak i nowych domach, a do tego nie wymaga dużej powierzchni do instalacji.


  Pompa ciepła do cwu - jaką wybrać?


  Spośród wszystkich rodzajów pomp ciepła, do podgrzewania wody użytkowej, najbardziej opłacalną jest powietrzna. Działa to tak, że urządzenie pobiera ciepło z zewnątrz i specjalnym kanałem dostarcza to ciepło do zasobnika z wodą.

  Wśród sceptyków tego rozwiązania często pojawia się pytanie: po co wykorzystywać do ogrzewania wody użytkowej powietrzną pompę ciepła, skoro ona i tak pobiera prąd? Czy nie lepiej zainwestować w zwykłą grzałkę? Otóż nie! Warto zaznaczyć, że choć pompa ciepła faktycznie pobiera prąd, jednak w zdecydowanej większości pobiera ciepło z powietrza. Szacunkowo można przyjąć, że na 1kWh pobranego prądu, urządzenie produkuje nawet ok. 4kWh energii cieplnej.

  Jest jednak sposób, by zmniejszyć to zużycie do 0. Jaki? Wystarczy, że połączysz swoją pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną. W ten sposób zyskasz darmowe ogrzewanie, ponieważ całą energię, która jest potrzebna do wykonania pracy przez pompę ciepłą zostanie pobrana przez urządzenie ze słońca. Czego chcieć więcej? :)

  Czytaj także: Pompa ciepła czy fotowoltaika


  Pompa ciepła do cwu i co


  Jeśli jednak chciałbyś czegoś więcej, polecamy inwestycję w urządzenie, które świetnie nada się do podgrzania wody użytkowej, ale również do ogrzania całego domu. Powietrzne pompy ciepła znakomicie się w tym sprawdzają, a do tego są banalnie proste w konserwacji. Wystarczy je zamontować i… zapomnieć :) A jeśli chcesz dowiedzieć się o nich czegoś więcej, zajrzyj do artykułu, w którym weryfikujemy najpopularniejsze fakty i mity o powietrznych pompach ciepła.

  Zachęcamy również do zapoznania się z naszą ofertą powietrznych pomp ciepła. A w razie pytań, zapraszamy do kontaktu!