Blog

Czy gruntowa pompa ciepła może zastąpić klimatyzację?

Sprawdź, jak działa chłodzenie aktywne i pasywne, a przy okazji przekonaj się, dlaczego są lepsze od tradycyjnej klimatyzacji!

W sekcji Q&A na naszej stronie pojawiło się ostatnio pytanie od Pana Jana, który zastanawiał się nad tym, czy pompa ciepła może mu skutecznie zastąpić klimatyzację w domu. Poruszony w tym pytaniu temat jest na tyle ciekawy, że postanowiliśmy go rozwinąć na łamach naszego bloga. Mamy nadzieję, że niniejszym wpisem uda nam się rozwiać wszelkie Wasze wątpliwości dotyczące chłodzenia za pomocą pomp ciepła 🙂

Jak działa chłodzenie w pompie ciepła?

Chyba większość z nas lubi lato, jednak nie wszyscy przepadamy za uciążliwym upałem. Chyba że… dysponujemy urządzeniem, które daje nam w tym czasie chłodne ukojenie. Takim urządzeniem nie musi być wcale klimatyzator. Ba! Wręcz nie powinien. To drogie, hałaśliwe i niezbyt zdrowe rozwiązanie, w związku z czym już w przedbiegach przegrywa z pompą ciepła.

Z pompą ciepła? – zapytasz. Przecież ona służy do ogrzewania!

Tak by się mogło wydawać, jednak każdy model tego urządzenia znakomicie nadaje się również do chłodzenia. Jak to możliwe? Już wyjaśniamy.

Proces chłodzenia w pompie ciepła może się odbywać na dwa sposoby:

  • Chłodzenie pasywne
    Chłodzenie pasywne, określane mianem biernego lub naturalnego to najtańsza metoda chłodzenia, a przy tym od 3 do 5 razy bardziej efektywna niż tradycyjna klimatyzacja. Najlepiej sprawdza się w urządzeniach gruntowych, bazując na chłodzie zgromadzonym w podłożu i wykorzystując przy tym fakt, że temperatura dolnego źródła jest znacznie niższa od temperatury panującej w pomieszczeniach. Przy temperaturze na zewnątrz sięgających 26-28 stopni Celsjusza pozwala obniżyć temperaturę o ok. 4-5 stopni. Z uwagi na to, że woda utrzymuje mniej więcej tę samą temperaturę przez cały okres eksploatacji, to ona najlepiej sprawdzi się jako źródło chłodzenia. Warto dodać, że w takim trybie praca pompy ciepła odbywa się bez udziału sprężarki, w związku z czym urządzenie zużywa mniej energii i jest tańsze w eksploatacji.
  • Chłodzenie aktywne
    Chłodzenie aktywne, zwane również dynamicznym wykorzystuje sprężarkowy obieg termodynamiczny pompy ciepła, znany powszechnie z układów klimatyzacji (klimatyzatorowy). Oznacza to, że tak jak w przypadku standardowej klimatyzacji, nieodłączną cechą chłodzenia aktywnego jest praca sprężarki. W związku z tym chłodzenie aktywne wymaga zużycia większej ilości energii niż chłodzenie pasywne, wciąż jednak mniejszej niż tradycyjna klimatyzacja. Wyróżnia je przy tym czterokrotnie wyższa efektywność niż w przypadku chłodzenia pasywnego. Temperatury, jakie można z jego pomocą osiągnąć są kształtowane dowolnie i mogą się wahać w przedziale 4-8 °C.

    Niezależnie od tego, który z typów chłodzenia wybierzesz, w każdym przypadku osiągniesz lepszy efekt niż przy korzystaniu z tradycyjnej klimatyzacji, a dodatkowo zaoszczędzisz! Pompy ciepła to bowiem ekonomiczne rozwiązania, które oprócz niższych kosztów, charakteryzują się również przyjaznym wpływem na środowisko.

    Czytaj również: Jaka pompa ciepła będzie najlepsza dla Twojego domu?


Chłodzenie pompą ciepła – o czym należy pamiętać?


Pompa ciepła to uniwersalne 2w1 – dzięki niej ogrzejesz swój dom zimą i skutecznie ochłodzisz go latem. Pamiętaj tylko, że jeśli chcesz korzystać z jej chłodzących właściwości, powinieneś najpierw:

– wykonać precyzyjne obliczenia, dotyczące projektowego obciążenia chłodzenia budynku,

– przystosować układ odbiorników ciepła do funkcji chłodzenia,

– zadbać o sposób zapobiegania powstawaniu kondensatu,

– zabezpieczyć system przed skraplaniem wilgoci.

W razie jakichkolwiek trudności, służymy pomocą! Nasi doradcy udzielą Ci niezbędnych porad, a w razie potrzeby wykonają wszelkie prace związane z montażem i ustawieniem pompy ciepła w Twoim domu.

Przeczytaj również: 7 powodów, dla których warto wybrać pompę ciepła