Blog

Czy powietrzna pompa ciepła to dobra inwestycja?

Czy powietrzna pompa ciepła to właściwy wybór dla każdego?

Wiele osób szukając komfortowego sposobu ogrzewania domu trafia na powietrzną pompę ciepła. Czy jest to jednak dobra inwestycja i właściwy wybór dla każdego? Z całą pewnością tak! Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych argumentów za tym, że powietrzna pompa ciepła to gwarancja komfortu cieplnego oraz dużej oszczędności. Zapraszamy do lektury!

Powietrzna pompa ciepła – z czym to się je?

Powietrzna pompa ciepła z całą pewnością jest zagadką dla wielu osób – a szczególnie jej działanie oraz zalety płynące z korzystania z niej. Postaramy się w naszym wpisie przytoczyć najważniejsze kwestie na temat tego zagadnienia.

Pompy wykorzystujące powietrze działają w bardzo zmiennych warunkach, jednakże pracują efektywnie w bardzo szerokim zakresie temperatur – są wydajne od +45 stopni Celsjusza do -10 stopni Celsjusza! Co jednak, gdy temperatura staje się jeszcze niższa? Wówczas – niestety – jako, że efektywność powietrznej pompy ciepła zależy od temperatury powietrza na zewnątrz – moc urządzenia także spada, ale – na szczęście – nawet wtedy bilans jest dodatni. Biorąc to pod uwagę można być pewnym, że powietrzna pompa ciepła doskonale sprawdzi się w polskich klimatach!

Pisząc o powietrznych pompach ciepła nie można zapomnieć o jeszcze jednej kwestii. Na rynku można znaleźć modele, które służą jedynie do ogrzewania wody użytkowej, jednakże istnieją także powietrzne pompy ciepła, z pomocą których możliwe jest zarówno ogrzanie wody, jak i mieszkania w okresie zimowym. Na dodatek, takie pompy latem również dają wiele od siebie, bo – jeśli są wyposażone w funkcje chłodzenia – umożliwiają obniżenie temperatury pomieszczenia, gdy za oknem panuje upał. Są więc nie zarazem i ogrzewaniem, i znakomitą klimatyzacją!

Powietrzna pompa ciepła – koszta inwestycji

W Internecie można znaleźć różne opinie na temat kosztów powietrznej pompy ciepła, a wiele osób twierdzi, że jest ona bardzo drogą inwestycją. A to nieprawda! Są one nieco droższym rozwiązaniem niż kotły gazowe, niemniej koszty ich eksploatacji są znacznie niższe, co – biorąc pod uwagę średnie roczne wydatki na ogrzewanie – inwestycja w powietrzną pompę ciepła zwróci się znacznie szybciej, niż zakup kotła gazowego.

Na dodatek, pompy ciepła są rozwiązaniem nie tylko bardziej ekonomicznym, ale i ekologicznym, które znakomicie sprawdza się w domach energooszczędnych, we współpracy z innymi podobnymi rozwiązaniami.

Zobacz także: Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła?

Więc… czy powietrzna pompa ciepła to dobra inwestycja? Według nas tak, a powyższe przykłady to zaledwie zalążek atutów korzystania z pompy ciepła – nie wspomnieliśmy m.in. o niemal bezobsługowym działaniu powietrznych pomp ciepła, ponieważ urządzenie działa automatycznie – wystarczy je włączyć lub wyłączyć. Ogrzanie domu, ciepłej wody użytkowej – w tym powietrzna pompa ciepła jest niezawodna (we wspomnianym szerokim zakresie temperatur, jak i poza nimi), a oszczędność, które ze sobą niesie korzystanie z niej są ogromne. Ponadto, jak udowodniliśmy – świetnie sprawdzi się w naszym polskim klimacie! Jeśli mają Państwo jakieś pytania lub wątpliwości względem tego rozwiązania – zachęcamy do kontaktu z nami lub… zadania pytania w sekcji Q&A, dostępnej w dolnym pasku na naszej stronie. Zapraszamy także do zapoznania się z pełną ofertą pomp ciepła od A-PIC!