Blog

Dlaczego pompa ciepła – 7 powodów, dla których warto ją zamontować

Pompa ciepła – czy warto montować? Mamy 7 dowodów na to, że warto i nie zawahamy się ich użyć! Zapraszamy do lektury 🙂

Pompa ciepła jest jak Volkswagen wśród polonezów, jak trufla wśród maślaków, jak hipopotam wśród mrówek – miażdży konkurencję, jeśli chodzi o ekonomiczne, ekologiczne i efektywne ogrzewanie mieszkania. Dlaczego warto wybrać pompę ciepła? Jakie korzyści płyną z jej montażu? Oto 7 kluczowych zalet tego rozwiązania!

1. Pompa ciepła to oszczędność

Wbrew temu, co się powszechnie sądzi, pompy ciepła są bardzo tanie w eksploatacji. Dzięki temu rozwiązaniu jesteś w stanie zaoszczędzić na kosztach ogrzewania nawet do 40% w porównaniu do ogrzewania domu gazem ziemnym oraz ok. 20% w stosunku do ogrzewania domu węglem!

2. Chcesz być eko? Postaw na pompę ciepła!

W odróżnieniu do tradycyjnych metod ogrzewania, pompa ciepła nie eksploatuje środowiska i nie emituje szkodliwych substancji do atmosfery.
Z ekologicznego punktu widzenia jedynym minusem urządzenia może być to, że korzysta ono z energii elektrycznej. Wystarczy jednak połączyć pompę ciepła z fotowoltaiką, by tę wadę wyeliminować i żeby urządzenie było zasilane w 100% odnawialną energią z promieni słonecznych.

3. Pompa ciepła do cwu nadaje się idealnie!

Pompa ciepła świetnie nadaje się do podgrzewania wody przez cały rok. Jest to wyjątkowo ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, ponieważ do uzyskania gorącej wody wykorzystuje ciepło pochodzące z powietrza lub ciepło odpadowe, nie generując przy tym dodatkowych kosztów.

4. Wygoda przez cały rok!

Przy podgrzewaniu wody użytkowej, pompa ciepła wychwytuje z powietrza nadmiar wilgoci, co wpływa na poprawę mikroklimatu, a to z kolei zwiększa komfort mieszkania. Dodatkowy atut to uniwersalność urządzenia, które zimą ogrzewa, a latem chłodzi pomieszczenia, poprawiając tym samym jakość życia domowników.

Pompa ciepła jest również wygodna pod kątem eksploatacji – jest bowiem praktycznie bezobsługowa. By nią sterować, wystarczy odpowiednia aplikacja w telefonie. Utrzymanie urządzenia w dobrej kondycji wymaga natomiast zaledwie jednego przeglądu technicznego wykonywanego raz do roku.

5. Pompa ciepła do starego domu? Czemu nie!

Choć najlepiej zdecydować się na instalację pompy ciepła już na etapie projektu domu, to jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować ją również w starym domu. Jeśli jednak chcesz, by stanowiła jedyne źródło ogrzewania, konieczna będzie termomodernizacja budynku. W przypadku domów o gorszej izolacyjności, rozwiązanie może posłużyć jako dodatkowe źródło ciepła.

6. Dzięki pompie ciepła zwiększysz wartość nieruchomości

Rozwiązania ekologiczne cieszą się w społeczeństwie coraz większym zainteresowaniem. W związku z tym domy wyposażone w pompy ciepła mają zdecydowanie wyższą wartość rynkową w porównaniu do podobnych obiektów, ale bez tego rodzaju rozwiązań.

7. Pompa ciepła do basenu

W polskich warunkach korzystanie z otwartego basenu ogranicza się do kilkunastu dni w roku. Jednak od momentu instalacji pompy ciepła, przestanie to być dla Ciebie trudno dostępnym luksusem. Dzięki temu rozwiązaniu przedłużysz sobie możliwość brania ciepłych kąpieli w przydomowym basenie, a co najciekawsze – nie będzie Cię to nic kosztować. Pompa ciepła korzysta bowiem w większości z bezpłatnej energii odnawialnej.

To nie są jedyne korzyści, jakie płyną z montażu pompy ciepła. Mamy jednak nadzieję, że tych 7 powodów wystarczyło, by przekonać Cię o ekonomicznej, ekologicznej i praktycznej słuszności tego rozwiązania. W kolejnym wpisie zaprezentujemy Ci różne rodzaje pomp ciepła, które istnieją na rynku i wskazówki dotyczące doboru idealnego modelu dla swoich potrzeb. Jeśli masz jakieś pytania, chętnie na nie odpowiemy. Zapraszamy do kontaktu.