Blog

Dotacje na pompy ciepła w 2023 roku!

Pompy ciepła niesie wielkie oszczędności finansowe oraz korzyści ekologiczne, a dodatkowym atutem sięgnięcia po takie rozwiązania są liczne dofinansowania, które ułatwiają zakup i montaż tych urządzeń grzewczych. W Polsce istnieje wiele programów rządowych i lokalnych, które oferują różnego rodzaju wsparcie finansowe dla osób instalujących pompy ciepła w swoich domach lub firmach. W roku 2023 także ich nie brakuje – te programy to Czyste Powietrze oraz Moje Ciepło. Co należy o nich wiedzieć? O tym opowiadamy w poniższym wpisie blogowym!

Program Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze to program rządowy, który ma na celu poprawę jakości powietrza w Polsce poprzez dofinansowanie termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej. W ramach tego programu można otrzymać dofinansowanie na zakup i montaż nowych źródeł ciepła, takich jak pompy ciepła, kotły na paliwa stałe, gazowe lub olejowe, a także na termomodernizację budynków.

Wysokość dofinansowania zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj i wydajność nowego źródła ciepła, rodzaj i stopień zaawansowania termomodernizacji, rodzaj budynku, a także dochód gospodarstwa domowego. Program Czyste Powietrze jest bardzo korzystny dla osób, które chcą poprawić efektywność energetyczną swojego domu lub firmy, zmniejszyć emisję zanieczyszczeń i koszty związane z ogrzewaniem. Jednakże, aby skorzystać z programu, należy spełnić wiele wymagań formalnych i procedur administracyjnych.

Warto również pamiętać, że program Czyste Powietrze jest finansowany z funduszy unijnych i polskiego budżetu, co oznacza, że jest to program czasowy i możliwość skorzystania z dofinansowania może zależeć od dostępności środków.

Program Moje Ciepło

Celem programu Moje Ciepło jest zachęcenie Polaków do wymiany przestarzałych i mało wydajnych kotłów na nowoczesne i efektywne kotły oraz inne źródła ciepła. Dzięki wymianie przestarzałych źródeł ciepła, gospodarstwa domowe i firmy mogą zmniejszyć swoje rachunki za energię i poprawić jakość powietrza w swoim otoczeniu.W jego ramach mieszkańcy Polski mogą otrzymać dofinansowanie na wymianę źródła ciepła na bardziej ekologiczne i oszczędne.

Jeśli chodzi tutaj o wysokość pozyskania środków, zależy to od dochodu gospodarstwa domowego oraz od rodzaju i wydajności nowego źródła ciepła. Moje Ciepło pozwala na otrzymanie dofinansowanie na zakup i montaż pomp ciepła, kotłów gazowych kondensacyjnych, kotłów na biomasę oraz systemów solarnych.

Należy wiedzieć jednak, że program Moje Ciepło jest finansowany z ograniczonych środków i może zostać w każdej chwili zmieniony lub zawieszony. Ponadto, przed dokonaniem wymiany źródła ciepła, warto dokładnie przeanalizować koszty oraz korzyści, które przyniesie nowe źródło ciepła, a także upewnić się, że spełnia ono wymagania techniczne oraz zgodne jest z lokalnymi przepisami.

Zainteresowany instalacją pompy ciepła dla swojego domu lub firmy? Koniecznie zapoznaj się z ofertą firmy A-PIC! Chętnie pomożemy w każdej kwestii – od wyboru pompy ciepła, po wsparcie w otrzymaniu dofinansowania.

Dokładne i aktualne kwoty dofinansowań można znaleźć na stronach poświęconym wspomnianym programom, a sięgają one od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.