Blog

Konserwacja pompy ciepła – jak to się robi?

Co warto wiedzieć na temat konserwacji pomp ciepła? Kiedy ją przeprowadzać? Na co zwracać uwagę?

Jeden z użytkowników naszego forum Q&A zadał niedawno pytanie o konserwację pompy ciepła. Uznaliśmy, że jest to temat wart zgłębienia, dlatego przygotowaliśmy kilka wskazówek, mogą się okazać niezwykle pomocne w wydłużeniu żywotności urządzenia. Gra warta jest świeczki, bo jak dobrze pójdzie, pompa ciepła będzie Ci służyć nawet 25 lat. Co zatem zrobić, żeby móc świętować z nią srebrne gody? Wyjaśniamy poniżej.

Czy konserwacja pomp ciepła to konieczność?

Na początek pragniemy Cię uspokoić: nie ma czegoś takiego jak obowiązek przeprowadzania okresowych, płatnych przeglądów pompy ciepła. Warto jednak wiedzieć, że regularne kontrole leżą w interesie użytkownika, ponieważ w wielu przypadkach to właśnie od nich zależy ważność gwarancji, a także wydajność urządzenia. Zalecane jest, aby raz do roku, najlepiej przed sezonem grzewczym, sprawdzić, czy pompa ciepła działa jak należy. Takie okresowe przeglądy pozwolą Ci mieć pod kontrolą poziom zużycia urządzenia, a także sprawdzić, czy wszystkie jego składowe działają wystarczająco wydajnie.

Konserwacja pompy ciepła – na czym polega?

Przegląd pompy ciepła najlepiej zlecić doświadczonemu serwisantowi. Usługi serwisowe są wpisane również częścią naszej oferty. Jeśli chcesz z nich skorzystać, wystarczy, że wypełnisz formularz, a my zaczniemy interwencję niezwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia.
W ramach przeglądu urządzenia, w pierwszej kolejności wykonujemy pomiary, które pozwalają nam ocenić poprawność działania urządzenia. Sprawdzane są tu m.in. szczelność układu, ciśnienie czynnika chłodniczego czy też poziom zawilgocenia czynnika grzewczego. Kolejnym krokiem jest analiza napotkanych w pamięci urządzenia błędów i ewentualna aktualizacja jego oprogramowania.
Warto wiedzieć, że przegląd to nie tylko kontrola czy naprawa pompy ciepła, to również świetna okazja, by zgłębić tajniki jej funkcjonowania poprzez konsultację i zasięganie porady u serwisanta. Uzyskane w ten sposób wskazówki mogą Ci pomóc lepiej dbać o urządzenie, a także bardziej wydajnie je eksploatować.

Konserwacja pompy ciepła – o czym pamiętać?

Jak już wcześniej podkreśliliśmy, kwestie serwisowe należy pozostawić specjalistom. Nie oznacza to jednak, że pozostajesz bez wpływu na jakość wykonanej przez nich prac. Działamy na rynku pomp ciepła od lat i zdążyliśmy zaobserwować, że nie wszyscy serwisanci są wystarczająco skrupulatni w wykonywaniu swojej pracy. Na szczęście możesz to skontrolować, dbając o to, by serwisant tuż po wykonaniu naprawy dokładnie wyczyścił wnętrze układu. Jeśli bowiem doszło do zdemontowania części, nie można liczyć, że obyło się to bez naruszenia ich czystości. Należy zatem pamiętać o tym, aby podczas wykonywania prac wszystkie rury były zaślepione, co uchroni je przed dostaniem się do ich wnętrza zanieczyszczeń. Niezbędne jest również, aby za każdym razem przed wypełnieniem pompy ciepła czynnikiem chłodniczym odpowiednio wyczyścić i osuszyć urządzenie.

Jak dbać o pompę ciepła?

By pompa ciepła służyła pomyślnie przez długie lata, oprócz corocznych przeglądów warto również odpowiednio dbać o nią na co dzień. Jak to zrobić? Zalecamy, aby raz w miesiącu dokładnie obejrzeć urządzenie i sprawdzić, czy w jego pobliżu nie nagromadziło się czasem zbyt wiele kurzu. Nawet powierzchowne oczyszczenie z tego rodzaju zanieczyszczeń pomoże Ci usprawnić działanie pompy ciepła, zapewniając pomyślną eksploatację na długie lata.

Masz pytanie dotyczące konserwacji pompy ciepła? A może chciałbyś skorzystać z usług serwisowych? Nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji! Skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza lub dzwoniąc pod numer telefonu 46 892 11 41.