Blog

Pompa ciepła – co warto wiedzieć przed zakupem?

Jaki rodzaj pompy będzie dla mojej inwestycji najlepszy? W jaki sposób dobrać odpowiednią moc urządzenia? I na co jeszcze warto zwrócić uwagę przed ostatecznym zakupem?

Decydując się na zakup pompy ciepła, w naszych głowach rodzi się mnóstwo pytań. Jaki rodzaj pompy będzie dla mojej inwestycji najlepszy? W jaki sposób dobrać odpowiednią moc urządzenia? I na co jeszcze warto zwrócić uwagę przed ostatecznym zakupem? Na początku warto dowiedzieć się nieco więcej na temat samych pomp ciepła, aby podjąć najlepszą decyzję. Warto także skonsultować się ze specjalistami, którzy na co dzień pracują właśnie z pompami ciepła. Zachęcamy do kontaktu z naszą firmą – APIC!

Pompa ciepła – najważniejsze informacje

Pompa ciepła to bardzo atrakcyjne urządzenie grzewcze, do którego działania nie potrzebny jest proces spalania (a tym samym możemy pożegnać kurz, popiół oraz inne nieprzyjemne efekty tego procesu). Są one także ekologicznym rozwiązaniem, ponieważ wykorzystują w pełni energię energię odnawialną, zgromadzoną w środowisku naturalnym – w gruncie, powietrzu lub wodzie.
Obecnie najchętniej stosowane są pompy typu powietrze/woda, ponieważ ich montaż jest łatwy i szybki, bez konieczności wykonywania drogich odwiertów oraz przekopywania działki. Warto jednak wiedzieć przed zakupem, że takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się w przypadku ogrzewania niskotemperaturowego, czyli na przykład ogrzewania podłogowego.

Grzanie za pomocą pompy ciepła

Przed zakupem pompy ciepła warto wiedzieć, jak wygląda grzanie za jej pomocą. Najprościej rzecz ujmując, mieszanina cieczy i gazu w pierwszej kolejności trafia do parownika, w którym ulega procesowi odparowania. W ten sposób dochodzi do odebrania energii z dolnego źródła, czyli gruntu, powietrza lub wody. Następnie zostaje ona zassana w postaci pary do sprężarki, gdzie jej temperatura i ciśnienie znacznie wzrasta.

W kolejnym etapie mieszanina – już w postaci gazowej – trafia do skraplacza i oddaje energię do źródła górnego (na przykład wspomnianego wyżej ogrzewania podłogowego). W tym momencie dochodzi do skroplenia gazu. Ostatnim elementem zamykającym obieg jest zawór rozprężny, który redukuje ciśnienie i temperaturę naszej mieszaniny. Na koniec wraca ona z powrotem do gruntu i odzyskuje utraconą energię.

Pompa ciepła – gdzie zakupić?

Obecnie wiele firm i sklepów oferuje atrakcyjne pompy ciepła. APIC posiada doświadczenie w termodynamiczne technice cieplnej już od wielu lat. Oferowane przez nas pompy ciepła to połączenie polskiej myśli technicznej z podzespołami renomowanych firm branży chłodniejszej. Zapraszamy do zapoznania się z bogatą ofertą naszych produktów i usług oraz szeroką dostępnością części zamiennych. Nasi pracownicy z przyjemnością pomogą Państwu wybrać odpowiedni asortyment, na który oferujemy wieloletnią gwarancję oraz stałe wsparcie techniczne. W przypadku chęci współpracy – zachęcamy do kontaktu! U nas możesz liczyć na korzystny system rabatowy oraz niezawodne urządzenia grzewcze!