Blog

Pompa ciepła czy piec na pellet? Co wybrać?

Które z popularnych ekologicznych źródeł ogrzewania będzie lepsze dla Twojego domu?

W obliczu rosnących cen za ogrzewanie warto rozważyć wymianę starych pieców na alternatywne źródła ciepła, które w dłuższej perspektywie mogą nam przynieść spore oszczędności. Na naszym blogu porównywaliśmy już pompy ciepła z piecami gazowymi. W niniejszym wpisie weźmiemy pod lupę pompy ciepła i kotły na pellet, starając się przedstawić Wam zalety każdego z tych rozwiązań. A zatem: pompa ciepła czy pellet? Odpowiedź na to pytanie w kolejnych akapitach.

Pompa ciepła – jakie ma zalety?

Po pierwsze jest to rozwiązanie, dzięki któremu zaoszczędzisz. Szacuje się, że ogrzewanie pompą ciepła generuje niższe koszty niż w przypadku pieców gazowych. Jak natomiast wypada pompa ciepła w porównaniu z ogrzewaniem pelletem? Przyjmując, że średni koszt pelletu, który ma wartość opałową 5kWh/kg wynosi ok. 1 zł/kg, a sprawność pieca sięga 80%, to średni koszt ogrzewania pelletem wynosi ok. 0,25 PLN/kWh. Z kolei pompa ciepła o sprawności COP równej 4 przy cenie prądu do zasilenia ok 58 groszy na 1 kWh generuje koszt 0,15 PLN/kWh, czyli o 40% niższy niż w przypadku kotła na pellet!

Po drugie, w związku z wprowadzoną z dn. 1 stycznia 2021 roku normą WT 2021* dla nowo budowanych domów, pompa ciepła to optymalne źródło ogrzewania umożliwiające spełnienie warunku zeroenergetyczności.

*standard WT 2021 to nowelizacja warunków technicznych, jakie spełniać muszą budowane od jego wprowadzenia domy. Zgodnie z nim od tego roku obowiązują nowe wymagania dotyczące współczynnika przenikania ciepła czy rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną, które od teraz wynosi 70 kWh/kg. Wymogu tego nie spełnią tradycyjne piece węglowe czy gazowe, ale pompy ciepła jak najbardziej!
Po trzecie pompa ciepła to urządzenie wielofunkcyjne i przydaje się nie tylko zimą, ale również latem do chłodzenia pomieszczeń. Umożliwia to na dwa sposoby: aktywny wykorzystujący pracę sprężarki oraz pasywny inaczej naturalny, polegający na oddawaniu nadmiaru ciepła do gruntu.

Ponadto warto zaznaczyć, że pompa ciepła świetnie współpracuje z ogrzewaniem podłogowym oraz grzejnikami niskotemperaturowymi, a możliwość jej instalacji nie jest w żaden sposób zależna od rozmiarów i charakteru pomieszczenia.

Kocioł na pellet – jakie ma zalety?

Piece na pellet są stosunkowo często spotykane w domach jednorodzinnych, a odpowiednio zamontowane mogą zapewnić niskie koszty ogrzewania, wygodę użytkowania i przyzwoitą sprawność. Jakie zalety przemawiają za tym źródłem ciepła?

Po pierwsze w porównaniu do węgla pellet jest bardziej czysty, co oznacza, że emituje zdecydowanie mniejszą ilość szkodliwych substancji.

Po drugie pellet jest ekologiczny, ekonomiczny i efektywny, a przy odpowiednim ustawieniu kotła wyłącza się on, gdy temperatura w pomieszczeniu jest wystarczająca, w związku z czym nie traci się nadaremno opału na ogrzewanie.

Po trzecie, obsługa kotła na pellet wymaga stosunkowo niewiele czasu w porównaniu do innych kotłów na paliwa stałe – wymaga on jednak regularnego czyszczenia, czyli ok. 1,5 godziny tygodniowo.

Warto też podkreślić, że pellet po spaleniu może być z powodzeniem wykorzystywany jako nawóz.

Pompa ciepła czy pellet? Podsumowanie

Zarówno pompy ciepła, jak i kotły na pellet mają swoje plusy, które nie podlegają żadnej dyskusji. W bezpośrednim starciu naszym zdaniem lepiej wypadają jednak pompy ciepła, a to z co najmniej pięciu powodów:

  • pompy ciepła są w zasadzie bezobsługowe, tymczasem kotły na pellet wymagają regularnej, cotygodniowej konserwacji, która zabiera ok. 1,5h,
  • w porównaniu do kosztów ogrzewania pompą ciepła, koszt ogrzewania pelletem jest większy o 40%,
  • to prawda, że pellet emituje małą ilość substancji szkodliwych, ale pompa ciepła nie emituje ich w ogóle!
  • pompa ciepła nie wymaga zagospodarowania specjalnego pomieszczenia, natomiast kocioł na pellet – owszem,
  • na zakup i montaż pompy ciepła dostaniesz dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze. Jeśli chciałbyś uzyskać dofinansowanie na kocioł na pellet, urządzenie musi spełnić określone warunki.

Czytaj również: Uzyskanie dotacji na pompę ciepła jest teraz jeszcze łatwiejsze