Blog

Pompa ciepła – czy to się opłaca?

Poznaj historię pana Darka, który zdecydował się na pompę ciepła w swoim domu.

Czy pompa ciepła to dobry pomysł? By wyczerpująco odpowiedzieć na to pytanie, chcielibyśmy przytoczyć Wam historię jednego z naszych klientów. Kika lat temu pan Darek zdecydował się na ogrzewanie swojego domu pompą ciepła. Dziś twierdzi, że była to jedna z lepszych inwestycji w jego życiu.

Przygoda z pompą ciepła – jak to się zaczęło?

Kiedy pan Darek dowiedział się o budowie domów w okolicy jego miejsca pracy, nie posiadał się z radości. Do tej pory musiał poświęcać na dojazdy ok. 3 godzin dziennie, co znacząco obniżało jego komfort życia. Po kilku tygodniach analizowania, liczenia i dyskusji z najbliższymi, zdecydował się na zakup. Pojawił się tylko jeden problem. Pan Darek dowiedział się, że osiedlowy system grzewczy będzie bazował na oleju opałowym, który, jak wiadomo, nie należy do najtańszych. Nie chcąc rezygnować z wymarzonego domu, pan Darek zaczął szukać grzewczej alternatywy, która nie zrujnowałaby jego domowego budżetu. Bardzo szczegółowo studiował wszystkie opinie w Internecie, robił rozeznanie wśród bliższych i dalszych znajomych i w ten sposób dowiedział się o pompach ciepła. Wcześniej już o nich słyszał, ale niespecjalnie zgłębiał temat. Teraz, słuchając relacji osób, które wdrożyły u siebie to rozwiązanie, czuł się do niego coraz bardziej przekonany. Skontaktował się ze znajomym inżynierem budowlanym, który skierował go do nas. Po rozmowie, podczas której odpowiadaliśmy na szereg pytań i wątpliwości, Pan Darek podjął decyzję: montujemy pompę ciepła! A my, nie czekając długo, zabraliśmy się do pracy.

Montaż pompy ciepła – jak to zrobiliśmy?

Po wielu rozmowach przeprowadzonych z panem Darkiem, ustaliliśmy, że najbardziej odpowiednia będzie dla niego pompa ciepła z rekuperatorem. Pompa ta zimą będzie ogrzewać jego dom, latem chłodzić, a dodatkowo przez cały rok będzie zapewniać dopływ świeżego powietrza z wielką korzyścią dla dzieci Pana Darka, które są alergikami. Nasze działania rozpoczęliśmy od obliczenia mocy pompy ciepła oraz długości odwiertów. Z uwagi na niewielkie rozmiary działki, zdecydowaliśmy się na odwierty pionowe. Po ich wykonaniu przeszliśmy do instalacji urządzenia i rozprowadzenia ciepła po domu za pomocą kanałów powietrznych. Kiedy skończyliśmy pracę, Pan Darek akurat otrzymał odpowiedź o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o dofinansowanie inwestycji, więc był podwójnie zadowolony. Jego budżet nie ucierpiał.

Czy ogrzewanie pompą ciepła się opłaciło?

Po zakończeniu prac, zebraliśmy wszystkie nasze zabawki 😉 i udaliśmy się na kolejne zlecenie. Mamy sporo klientów, więc pan Darek dość szybko rozpłynął się w naszej pamięci. Jednak kilka dni temu odwiedził nas osobiście w naszym biurze, by podziękować za wyposażenie jego domu w pompę ciepła. Pochwalił się, że dzięki pompie ciepła płaci rocznie niecały tysiąc złotych za ogrzewanie, a w niedługiej perspektywie planuje jeszcze obniżyć rachunki, instalując panele fotowoltaiczne.

Przykład Pana Darka pokazuje, że warto inwestować w pompy ciepła. Dzięki naszej przystępnej cenowo ofercie i dofinansowaniom rządowym, koszty nie zrujnowały jego budżetu, a dalsze koszty eksploatacji i niskie rachunki całkowicie zrekompensowały mu cały wkład. Dziś jest hiperentuzjastą, jeśli chodzi o ekologiczne rozwiązania, co nas bardzo cieszy! Mamy nadzieję, że Ciebie również zainspiruje to do wdrożenia tego rodzaju rozwiązań w swoim domu. Jeśli masz pytania, zapraszamy do kontaktu!