Blog

Pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe – czy ten związek ma przyszłość?

Czy pompa ciepła i podłogówka to dobre rozwiązanie dla Twojego domu?

Budowa domu i wybór ogrzewania to nie krótkoterminowy romans, tylko decyzja na długie lata, która powinna uwzględniać nie tylko emocje i porywy serca, ale również chłodną kalkulację. Czy pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe stworzą w Twoim domu zgrany duet? Postaramy się omówić tę kwestię w kolejnych akapitach.

Pompa ciepła i podłogówka – jakie zalety ma to połączenie?

Czy pompa ciepła się opłaca? W jednym z naszych artykułów omawialiśmy już tę kwestię, podkreślając moc korzyści, jaka płynie z wdrożenia tego rozwiązania w swoim domu. Zaliczyć można do nich m.in.:

 • niższe koszty budowy: jeśli zdecydujesz się na pompę ciepła, nie musisz zlecać wykonania komina czy magazynu na opał,
 • szybki zwrot inwestycji: ok. 5-7 lat,
 • niższe rachunki za ogrzewanie: nawet o 40% w porównaniu do kosztów ogrzewania tradycyjnymi sposobami,
 • długą żywotność urządzenia: nawet do 50 lat!
 • pozytywny wpływ na stan powietrza, a co za tym idzie – na zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich nas,
 • możliwość uzyskania dofinansowania na zakup i montaż technologii z programów rządowych,
 • wielofunkcyjność: ogrzewanie zimą, chłodzenie latem.

Pompy ciepła mają wiele zalet, a co się dzieje, gdy połączymy je z ogrzewaniem podłogowym? Okazuje się, że tak. Podłogówka i pompa ciepła tworzą zgrany i dopasowany mariaż, który jak na doskonałe małżeństwo przystało potrafi się świetnie uzupełniać. W jaki sposób? Ogrzewanie podłogowe jest bowiem płaszczyznowym rozwiązaniem niskotemperaturowym, które pozwala w pełni wykorzystać potencjał urządzenia, jakim jest pompa ciepła! Wśród korzyści, jakie płyną z zastosowania tego duetu w swoim domu, wymienić można np.:

 • wysoki komfort cieplny i koniec problemu zimnych stóp 😉
 • idealny dla samopoczucia rozkład temperatury: niższy od góry, wyższy od stóp,

  przyjazność dla alergików, w związku z mniejszym ruchem powietrza,

 • wysoką żywotność wynikającą z pracy na niskich temperaturach.
 • wyższą estetykę wnętrza: bez brzydkich grzejników i instalacji.

Oprócz tego, połączenie pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym daje możliwość uzyskania bardzo wydajnego systemu chłodzenia pasywnego i aktywnego.

Pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe – o czym warto pamiętać?

Pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe to bardzo dobre rozwiązanie, ale nie dla wszystkich. Nie skorzystają z niego raczej ci, którzy dysponują mniejszymi środkami na budowę lub modernizację systemu ogrzewania. Koszt zakupu i montażu instalacji jest bowiem droższy niż w przypadku grzejników.

Warto również pamiętać o tym, że wybór tego duetu grzewczego determinuje również wybór materiałów wykończeniowych. Nie oznacza to wcale, że jesteś skazany na płytki. Jeśli chcesz, możesz położyć na podłogi wykładzinę, panele czy parkiet, ale pod jednym, ważnym warunkiem: materiały te muszą umożliwiać przepływ ciepłego powietrza. Na szczęście rynek jest pełen tego rodzaju rozwiązań!

O czym jeszcze dobrze pamiętać, decydując się na pompę ciepła i ogrzewanie podłogowe? Najlepiej, jeśli zaplanujesz aranżację jeszcze przed montażem instalacji. Z uwagi na to, że wszelkie rury i okablowania znajdują się pod podłogą, modyfikacje aranżacji w późniejszym okresie będą wymagać skuwania posadzki.

Myślisz o połączeniu pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym? Szukasz odpowiedzi na pytanie, czy takie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim domu? Skontaktuj się z nami! Nasi doradcy odpowiedzą na nurtujące Cię pytania i wskażą najkorzystniejsze rozwiązania w Twojej sytuacji.