Blog

Przewodnik po zaletach pomp ciepła

Pompa ciepła to duża inwestycja, dlatego przed zdecydowaniem sie na to rozwiązanie, warto poznać jej wady i zalety. Upewnienie się, że to urządzenie sprawdzi się w warunkach naszego domu (lub innego budynku) to podstawa. Co należy wiedzieć o pompach ciepła? I jakie są największe atuty tego rozwiązania? W poniższym artykule znajdziesz wszystkie podstawy na temat wiedzy o tym urządzeniu!

Pompy ciepła od podstaw

Zacznijmy od tego, czym są pompy ciepła. To urządzenia, które – jak sama nazwa wskazuje – pompują ciepło z jednego miejsca do drugiego. Ciepło jest pobierane ze źródeł zewnętrznych, a następnie przenoszone do pomieszczeń. Takie pompowanie ciepła zużywa znacznie mniej energii elektrycznej niż typowe metody przekształcania energii elektrycznej w ciepło. Właśnie stąd wywodzi się ekologiczność pompy ciepła – tworzy energię ze źródeł naturalnych, odnawialnych.

Pompy ciepła służą nie tylko do grzania – to urządzenia wielofunkcyjne. Wspomniany powyżej cykl ogrzewania można odwrócić, dzięki czemu mogą one pełnić także rolę klimatyzacji. Krótko mówiąc – można dostosować je w pełni do swoich potrzeb i oczekiwań.

Alternatywa dla innych systemów

Systemy paliwowe, olejowe i elektryczne nie są tak wydajne w kwestii ogrzewania i chłodzenia jak pomy ciepła. Właśnie z tego wzgledu jest ona alternatywą tak atrakcyjną. Co więcej, pompy ciepła dostarczają większą moc grzewczą i chłodzącą niż ilość energii elektrycznej, która jest wykorzystywana do ich obsługi (wskaźnik wydajności może wzrosnąć nawet o 300%). Nie można zapomnieć także o tym, że te urządzenia – w przeciwieństwie do innych wspomnianych – nie wymagają zakupu drogiego paliwa czy inne produktu do wytworzenia energii. Tu pojawia się kolejny ich atut – nie generują zanieczyszczeń środowiska.

Największe korzyści ze stosowania pomp ciepła

Pompy ciepła to ekonomiczne, ekologiczne i bezpieczne systemy ogrzewania. Jednymi z największych korzyści płynącymi z ich wykorzystywania są:
– gwarancja chłodu latem (to skuteczny klimatyzator);
– tania eksploatacja, rzadka konserwacja;
– zmniejszanie emisji dwutlenku węgla;
– efektywny współczynnik konwersji energii na ciepło;
– stanowienie stałego źródła ciepła (długa żywotność i niezawodność);
– współpraca z innymi urządzeniami energooszczędnymi (m.in. panelami fotowoltaicznymi).

Powyżej wspomniane korzyści to wciąż nie wszystko, co oferują pompy ciepła. Jeśli szukasz niezawodnych urządzeń grzewczych – koniecznie zapoznaj się z pełną ofertą usług i produktów od A-PIC!