Blog

SPLIT czy MONOBLOK – którą pompę ciepła wybrać?

Jakie są zalety urządzeń typu split i monoblok? Które z nich wybrać?

W jednym z naszych poprzednich artykułów podjęliśmy próbę odpowiedzi na pytanie, jaka jest najlepsza pompa ciepła dla Twojego domu. Dziś zawęzimy krąg poszukiwań idealnego urządzenia do pomp ciepła typu powietrza-woda, czyli pomp, które cieszą się Waszym największym zainteresowaniem.
Nic w tym dziwnego – rolę źródła ciepła pełni tu powietrze, które charakteryzuje się nieograniczoną dostępnością. Dodatkowy atut to prosta instalacja, do której nie potrzeba ani wierceń ani sond, co oznacza, że sprawdzi się również na niewielkiej działce. Ponadto inwestycja nie generuje dodatkowych kosztów, w związku z czym dość szybko się zwraca. Którą zatem z powietrznych pomp ciepła wybrać?

Pompa ciepła typu SPLIT – czym się wyróżnia?

Słowo split to z języka angielskiego “rozdzielać” i nie bez przyczyny zostało użyte do określenia tego rodzaju pomp ciepła. W tak działającym urządzeniu układ chłodniczy jest bowiem rozdzielony na jednostkę zewnętrzną, czyli agregat oraz jednostkę wewnętrzną, na którą składają się skraplacz, pompa obiegowa układu grzewczego i opcjonalnie: grzałka elektryczna wspierająca działanie urządzenia w okresie mrozów.

Zgodnie z Dyrektywą Unijną montaż pompy ciepła typu split może się odbyć tylko przy udziale firmy wykonawczej ze specjalnymi uprawnieniami potwierdzonymi certyfikatem. Z uwagi na wysoką zawartość czynnika chłodniczego, urządzenie musi posiadać kartę produktu, co oznacza konieczność rejestracji w Centralnym Rejestrze Operatorów. Urządzenie musi również podlegać okresowym kontrolom szczelności.

Do zalet pomp ciepła typu SPLIT zaliczyć można między innymi, to, że:

  • pracują cicho: z uwagi na to, że sprężarka i wentylator parownika są umieszczone w jednostce zewnętrznej, urządzenie generuje mniejszy hałas, jednak warto zadbać o to, by nie montować je pod oknem sypialni lub w innych miejscach lub blisko sąsiedniej zabudowy mieszkaniowej,
  • nie zamarzają: w związku z tym, że jednostka z obiegiem wody znajduje się w środku budynku, woda w wymienniku jest zabezpieczona przed zamarzaniem,
  • są tańsze, jeśli chodzi o zakup.

Pompa ciepła typu MONOBLOK – jakie są jej cechy?

Jeśli chodzi o monoblok, jego charakterystyczną cechą jest jednosegmentowość. Oznacza to, że urządzenie składa się tylko z jednego bloku, w którym znajdują się wentylator, sprężarka, skraplacz i inne podzespoły układu chłodniczego. Całe urządzenie montuje się na zewnątrz lub wewnątrz budynku. Jeśli jednak chcemy uniknąć hałasu i konieczności wywiercenia w mieszkaniu dużych otworów na wyprowadzenie kanałów powietrznych, lepiej zdecydować się na usytuowanie jednostki na zewnątrz.

Wśród zalet pomp ciepła typu Monoblok wymienić można między innymi:

  • prostotę montażu: z uwagi na to, że cały układ mieści się w jednym urządzeniu, co zdecydowanie ułatwia jego montaż,
  • szczelność: można powiedzieć, że monoblok jest jednostką hermetycznie zamkniętą, dzięki czemu nie wymaga regularnych kontroli szczelności,
  • mniejszą ilość czynnika chłodzącego, dzięki czemu nie jest konieczna rejestracja urządzenia,
  • wysoką sprawnością i żywotnością,

  • dobrą izolację termiczną i akustyczną, w związku z czym pracują ciszej.

By urządzenie mogło cieszyć się taką paletą zalet, wymaga solidnej konstrukcji. W związku z tym ich produkcja jest droższa, co przekłada się na cenę zakupu.

Split czy monoblok – którą z tych pomp ciepła wybrać?

Pompy ciepła typu split i monoblok to praktycznie te same urządzenia, które różnią jedynie kwestie konstrukcyjne. Oba typy mają podobną wydajność i można je montować zarówno w budownictwie jedno-, jak i wielorodzinnym oraz na działkach.
Odpowiedź na pytanie o to, które z urządzeń będzie lepsze dla Ciebie, wymaga gruntownej analizy oczekiwań i możliwości finansowych. Pompy ciepła typu SPLIT są tańsze, a do tego dobrze zabezpieczone przed mrozem, w związku z czym wiele osób czy instytucji decyduje się na ich montaż. Nie należy jednak zapominać o zaletach monobloków, które są szczelne, dobrze zaizolowane i mają bardziej estetyczny wygląd.

Jeśli nie wiesz, którą pompę ciepła wybrać, skontaktuj się z nami – pomożemy Ci podjąć dobrą decyzję.