Blog

Jak być eko w domu? 5 praktycznych wskazówek

Ochrona środowiska nie powinna być zatem modą, kaprysem czy ekstrawagancją, lecz czymś, co powinno nam wejść w krew i na co powinniśmy zwracać uwagę każdego dnia, również w swoich domach. Szczególnie, że w wielu przypadkach to się zwyczajnie… opłaca!

Każdy z nas ma wpływ na to, jaką planetę pozostawimy potomnym: czy będzie to zdrowe, czyste i przyjazne dla wszystkich miejsce, czy też cuchnący obraz nędzy i rozpaczy. Ochrona środowiska nie powinna być zatem modą, kaprysem czy ekstrawagancją, lecz czymś, co powinno nam wejść w krew i na co powinniśmy zwracać uwagę każdego dnia, również w swoich domach.

Szczególnie, że w wielu przypadkach to się zwyczajnie… opłaca!

Co robić, żeby być bardziej eko?

 1. Oszczędzaj wodę


  Czy wiesz, że przez kapiący kran każdego tygodnia może Ci “uciekać” przeszło 200 litrów wody? Właśnie dlatego dobrze jest trzymać rękę na pulsie i na bieżąco usuwać usterki. W oszczędzaniu wody pomogą również baterie termostatyczne oraz baterie z perlatorami.

  Warto wyrobić sobie także eko nawyki, takie jak:

  zakręcanie wody podczas szczotkowania zębów,

  skracanie prysznica do ok. 5 minut,

  segregowanie śmieci zamiast spłukiwania ich w toalecie,

  unikanie zmywania naczyń pod bieżącą wodą.

 2. Korzystaj z odnawialnych źródeł energii


  Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnych metod ogrzewania na rzecz tych bardziej ekologicznych. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują pompy ciepła, które w 75% korzystają z odnawialnych źródeł energii i w sposób niezwykle efektywny ją wykorzystują. Urządzenie wyróżnia wysoka sprawność, ale to nie koniec jego zalet. Większość modeli oprócz funkcji ogrzewania, posiada również funkcję chłodzenia, dzięki czemu możesz z nich korzystać przez cały rok. Dodatkowo, jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, możesz ubiegać się o dofinansowanie na jego zakup i montaż.

 3. Oszczędzaj prąd


  Czy wiesz, że każdego dnia ok. 20% prądu zużywają urządzenie pozostawione w stanie czuwania? Wyrób w sobie nawyk ich wyłączania – dzięki temu jesteś w stanie wygenerować spore oszczędności. Oprócz tego pamiętaj o wyłączaniu światła w nieuczęszczanych pomieszczeniach i korzystaniu z żarówek LED. Kupując sprzęt AGD, wybieraj przede wszystkim energooszczędne rozwiązania, czyli najlepiej w klasie A+++.

 4. Segreguj śmieci
  To proste – wystarczy zadbać o odpowiednie rozdzielenie śmieci przed ich wyrzuceniem. Dzięki temu materiały, z których zostały wykonane, mogą zostać ponownie wykorzystane, np. do produkcji garnków, koszy czy nawet roweru!

  Oprócz segregacji ważna jest również ilość generowanych odpadów. Warto szukać sposobów na jej ograniczenie, szczególnie, że w wielu przypadkach kupujemy rzeczy, których nie potrzebujemy i prędzej czy później – wyrzucamy. To samo tyczy się jedzenia!

 5. Ogranicz plastik
  Każdego roku na świecie produkuje się ponad 300 milionów ton plastiku, z czego 8 milionów trafia do mórz i oceanów, trując znajdującą się tam florę i faunę. To jednak nie wszystko – wszechobecny plastik ma również wpływ na nas i nasze zdrowie – czy wiesz, że włókna plastiku znajdują się również w jedzeniu, a także wodzie, zarówno tej z kranu, jak i z plastikowych butelek? Warto ograniczyć ilość używanego plastiku, a skorzysta na tym nie tylko środowisko, ale również nasze zdrowie!

Podsumowując – aby być bardziej eko, nie trzeba zmieniać swojego życia o 180 stopni. Małe zmiany potrafią przynieść wielkie efekty, dlatego warto wdrożyć w życie choć kilka z ekologicznych nawyków. Zyska na tym nie tylko nasza planeta, ale w wielu przypadkach również nasz budżet! Bo bycie eko się opłaca! 🙂

Czytaj również: 7 powodów, dla których opłaca się zamontować pompę ciepła