DWQA QuestionsKiedy najlepiej wykonać odwierty pod pompę ciepła i ile ich trzeba wykonać?
admin Personel zapytał 2 lata temu

Jesteśmy na etapie projektowania naszego przyszłego domu. Wiemy już na pewno, że dom będzie ogrzewany gruntową pompą ciepła. Czy odwierty należy wykonać przed budową czy wtedy, kiedy osiągniemy już SSZ?
pozdrawiam

1 odpowiedzi
Apic Personel odpowiedział 2 lata temu

Podejmując decyzję o wyposażeniu domu w gruntową pompę ciepła trzeba mieć na uwadze, że integralną częścią systemu grzewczego będzie wymiennik gruntowy.
Bez względu na jego rodzaj (pionowy – odwierty lub poziomy) zawsze istnieje konieczność doprowadzenia końców rurociągów wymiennika gruntowego do pomieszczenia kotłowni.
Jeżeli na bardzo wczesnym etapie budowy wykonamy odpowiednie przepusty umożliwiające aplikację rurociągów, to prace ziemne (np. odwierty) można wykonać na każdym etapie budowy. Brak przepustów komplikuje nieco prace przy dolnym źródle oraz generuje dodatkowe koszty związane z dodatkowym kuciem, kopaniem, itd.
O wielkości wymiennika (łącznej długości odwiertu) decyduje wielkość obiektu, który chcemy ogrzać. W związku z powyższym o ilości (i średnicy) przepustów również decyduje wielkość domu.